Zimbabwe’de darbenin ardından Bitcoin fiyatı fırladı

Zimbabwe’de Bitcoin fiyatı, başarılı bir şekilde gerçekleştirilen askeri darbenin ardından 14.000$’a yükseldi. Ülkenin halihazırda güçlü bir ekonomisi olmadığı bilinen bir gerçek. Ülkede enflasyon oldukça yüksek. Enflasyonun en yüksek olduğu ay, Kasım 2008’di -yüzde 79.6 milyar olarak ölçülmüştü. Zimbabwe’de faaliyet yürüten Bitcoin borsası Golix’te bir Bitcoin, uluslararası piyasanın neredeyse iki katı olan 14.000$’dan işlem görüyor. Zimbabwe’deki kriz ve Bitcoin üzerindeki etkisi Zimbabwe ordusu, 14 Kasım’da 1980’den beri iktidarda olan Başkan Robert Mugabe ve yönetimine karşı Başkent Harare’ye doğru harekete geçti. Orduya...

Zimbabwe’de Bitcoin fiyatı, başarılı bir şekilde gerçekleştirilen askeri darbenin ardından 14.000$’a yükseldi.

Ülkenin halihazırda güçlü bir ekonomisi olmadığı bilinen bir gerçek. Ülkede enflasyon oldukça yüksek. Enflasyonun en yüksek olduğu ay, Kasım 2008’di -yüzde 79.6 milyar olarak ölçülmüştü.

Zimbabwe’de faaliyet yürüten Bitcoin borsası Golix’te bir Bitcoin, uluslararası piyasanın neredeyse iki katı olan 14.000$’dan işlem görüyor.

Zimbabwe’deki kriz ve Bitcoin üzerindeki etkisi

Zimbabwe ordusu, 14 Kasım’da 1980’den beri iktidarda olan Başkan Robert Mugabe ve yönetimine karşı Başkent Harare’ye doğru harekete geçti. Orduya göre bu hareket, ülkede beklenen şiddetli ve ölümcül bir iç savaşı önlemeyi amaçlıyordu.

Siyasi krizden ötürü ülkede Bitcoin talebi, yeni seviyelere fırladı. Durum, Zimbabwe’de ulusal para biriminin yetersizliğinden dolayı daha da kötüleşti. Hükümet, 2009 yılında hiperenflasyonun ülke para birimini değersiz hale getirmesinin ardından ABD Doları ve Güney Afrika Randı gibi birkaç para birimini yasal olarak kabul etti.

Golix’e göre, son 30 gün içerisinde borsada 1 milyon Dolar’ın üzerinde işlem gerçekleştirildi. Borsanın sahibi Taurai Chinyamakobvu’ya göre Bitcoin fiyatları arz ve talep esasına göre belirleniyor. Bitcoin’in satın alma ve satma işlemlerinde ABD Doları kullanılıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl