Ekonomik krizdeki Zimbabwe’de imdada Bitcoin yetişti

Son zamanlarda dünyanın pek çok ülkesinden hiperenflasyon söylentileri geliyor. Vatandaşlar, ülkelerinin para birimlerinin devalüasyona uğradığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldıklarında bir somun ekmek almaya yetebilecek nakit para için sırt çantası taşımak zorunda kalıyorlar. Ülkenin kendi para biriminin böylesine değer kaybettiği coğrafyalarda insanlar daha istikrarlı olan diğer paraları tercih ediyorlar. Zimbabwe böyle bir millet. Geçmişte, 2008 yılında Zimbabwe’de hiperenflasyon kritik bir noktaya gelmişti, bugün aynı durum yeniden yaşanıyor. Vatandaşlar, bu hiperenflasyon karşısında Dolar ve Bitcoin’e yöneliyor. Zimbabwe’de Bitcoin Hükümet, tüm kredi kartı...

Son zamanlarda dünyanın pek çok ülkesinden hiperenflasyon söylentileri geliyor. Vatandaşlar, ülkelerinin para birimlerinin devalüasyona uğradığı gerçeğiyle karşı karşıya kaldıklarında bir somun ekmek almaya yetebilecek nakit para için sırt çantası taşımak zorunda kalıyorlar.

Ülkenin kendi para biriminin böylesine değer kaybettiği coğrafyalarda insanlar daha istikrarlı olan diğer paraları tercih ediyorlar. Zimbabwe böyle bir millet. Geçmişte, 2008 yılında Zimbabwe’de hiperenflasyon kritik bir noktaya gelmişti, bugün aynı durum yeniden yaşanıyor. Vatandaşlar, bu hiperenflasyon karşısında Dolar ve Bitcoin’e yöneliyor.

Zimbabwe’de Bitcoin

Hükümet, tüm kredi kartı ödemelerini durdurmaya çalıştığı ve ülkeye giren ve çıkan nakit akışını sınırlandırdığı için Zimbabwe’de Bitcoin kullanımı katlanarak arttı. Örneğin, araba alım satımı sırasında ödeme yapan ve ödeme alan kişiler artık sıklıkla Bitcoin’i kullanıyorlar.

Yaşanan bu kaos içerisinde Zimbabwe’deki yerel Bitcoin borsası BitcoinFundi’de bir Bitcoin’in fiyatı 7200$’a kadar yükseldi.

Bu durum, devlet kontrollerinin geleneksel yöntemleri kullanmayı imkansız hale getirdiği bir ekonomide işlem yapmanın yollarını bulmak için var olan çılgın bir isteği yansıtıyor.

Öte yandan hiperenflasyonun ekonomiyi yönlendirdiği Venezuela’dan gelen son haberler, Bitcoin kullanımında orada da benzer bir artış yaşandığını gösteriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl