Ziya Pir’in TBMM’ye Bitcoin’le ilgili soru önergesi verdiği ortaya çıktı

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in geçtiğimiz Eylül ayında Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırması için TBMM’ye Bitcoin‘le ilgili yazılı bir soru önergesi verdiği ortaya çıktı. 20 Eylül 2017 tarihli önergede şu ifadeler yer aldı: Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. Sanal/dijital para birimi olan Bitcoin (BTC) ekonomik yaşamda yerini almaya başlamıştır. Estonya’da hükümet 2.5 yıl önce dijitalleşme yönünde başlattığı çalışmalar neticesinde geçtiğimiz ay aldığı bir...

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in geçtiğimiz Eylül ayında Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplandırması için TBMM’ye Bitcoin‘le ilgili yazılı bir soru önergesi verdiği ortaya çıktı.

20 Eylül 2017 tarihli önergede şu ifadeler yer aldı:

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali Yıldırım tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Sanal/dijital para birimi olan Bitcoin (BTC) ekonomik yaşamda yerini almaya başlamıştır. Estonya’da hükümet 2.5 yıl önce dijitalleşme yönünde başlattığı çalışmalar neticesinde geçtiğimiz ay aldığı bir kararla Estcoin adını verdiği kendi dijital para birimini çıkaracağını açıklamıştır.

Bu bağlamda:

1- Türkiye’de Bitcoin’in (BTC) yasal statüsü nedir?

2- Bitcoin (BTC) Estonya’daki Estcoin örneğinde olduğu gibi para birimi veya bir hesaplama aracı olarak kabul ediliyor mu?

3- Şayet Bitcoin (BTC) para birimi veya hesaplama aracı olarak kabul edilmiyorsa ileride Bitcoin’in para birimi veya hesaplama aracı olarak kabul edilmesi için hükümetinizin yapmış oldğu herhangi bir çalışma var mıdır?

İşte o dilekçe:

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl