zkSync’in EVM uyumlu Era’sı tüm kullanıcılara açıldı

Ethereum ölçeklendirme çözümü zkSync'in EVM uyumlu, sıfır bilgi kanıtı tabanlı Era mainnet’i (ana ağı) TSİ 17.00 itibarıyla tüm kullanıcılara açık olarak alfa aşamasına geçirildi.

Geçtiğimiz ay zkSync Era olarak yeniden markalanan zkEVM, Ekim 2022’den bu yana yalnızca geliştiricilere açıktı. Ancak şimdi herkes platformdaki dapp’lerle ilk etkileşim şansına sahip olacak.

ZkSync Era daha önce zkSync 2.0 olarak biliniyordu. Geliştirici Matter Labs tarafından Aralık 2020’de başlatılan zkSync 1.0 ise zkSync Lite olarak yayında kalmaya devam ediyor.

Polygon’un Mainnet Beta’sı da pazartesi yayında

Polygon’dan rakip bir zkEVM de şubat ayı ortasında duyurulmuştu. Ekibin “Mainnet Beta” olarak adlandırdığı eş değer ürününün 27 Mart Pazartesi günü yayına girmesi bekleniyor.

Matter Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Alex Gluchowski, Blockworks‘e zamanlamanın tesadüfi olduğunu ve Era’nın ikinci bir herkese açık güvenlik yarışmasının tamamlanmasının ardından tam zamanında geldiğini söyledi.

“Artık lansman için kendimizi tamamen güvende hissediyoruz” diyen Gluchowski, ürünün testlerinin kapsamlı olduğunu vurguladı.

Test ve denetimler için 3.8 milyon dolar harcandı

Açıklamaya göre, geliştiriciler test ve denetim için 3.8 milyon dolar harcadı. Bu harcama, biri önde gelen denetçi OpenZeppelin ile yapılan yedi bağımsız güvenlik denetimini ve Immunefi ile yürütülen açık uçlu bir hata ödül programını içeriyor.

ZkSync Era kodu, ekibin rekabetçi bir farklılaştırıcı olarak gördüğü prover da dahil olmak üzere tamamen açık kaynaklı.

“Hiçbir sorun olmayacağı garanti değil”

Gluchowski, para çekme işlemleri için ilk etapta 24 saat olarak belirlenen ancak zaman içinde azaltılacak olan gecikme süresi gibi önlemlerin halen yürürlükte olduğunu söyledi.

Plan, protokol yükseltmelerini denetleyen bir güvenlik konseyine sahip olan zkSync Lite’a benzer bir yaklaşım benimsemek.

Gluchowski, “Hiçbir sorun olmayacağını garanti edemeyiz. Bu yüzden insanları yavaşça denemeye teşvik ediyoruz” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl