Mark Zuckerberg’den metaverse açıklaması: Bizden şüphe edenler var

Meta şirketinin CEO'su Mark Zuckerberg de dün New York Times DealBook Zirvesi'nde konuşan önemli isimlerdendi. Zuckerberg, ana işleri olan sosyal medyayı eskisi kadar önemsemedikleri eleştirilerine katılmadığını ve metaverse yatırımlarının, tüm işlerinin en fazla %20'lik kısmını oluşturduğunu belirtti.

Meta Platforms CEO’su Mark Zuckerberg, dün birçok ünlü ismin katıldığı New York Times DealBook Zirvesi’nde konuşan kişilerdendi. Sosyal medyadan metaverse’e kadar birçok soru sorulan ve önemli konulara değinen CEO, hala en büyük ve en önemli işlerinin sosyal medya olduğunu dile getirdi.

“Bizden şüphe edenler var ama beni rahatsız etmiyor”

Şirketin eskisi kadar sosyal medya üzerine eğilmediği eleştirilerine katılmadığını belirten Zuckerberg metaverse portföylerinin toplamın %20’sini oluşturduğunu söyledi:

“Şirket hakkında şüpheci olanlar hep vardı. Her zaman da olacaktır. Bu bei rahatsız etmiyor. Ben metaverse konusunda iyimserliğimi koruyorum. 5 ilâ 10 yıl içinde çok büyüyecektir. Biz yatırımlarımızı uzun vadeli olarak yapıyoruz. Sosyal medya hala en büyük sorumluluk ve iş alanımız. Reality Labs tüm portföyümüzün %20’sini oluşturuyor”

Horizon Worlds hayal kırıklığı yarattı

Bilindiği üzere Meta’nın metaverse projesi Horizon Worlds şu ana kadar çok ciddi hayal kırıklığı yarattı. Kullanıcılar ve uzmanlar özellikle grafiklerin kalitesizliğinden yakınırken, Meta şirketi bu proje için şu ana kadar yaklaşık 10 milyar dolar harcadı.

Meta, Horizon Worlds için yıl sonuna kadar aylık 500 bin aktif kullanıcı hedefi koydu ancak bu rakam Ekim ayı itibariyle 200 bini bile aşabilmiş değil.

“Ekonomik gerilemeyi göremedim”

Meta son olarak çalışanlarının yüzde 13’lük kısmını yani yaklaşık 11 bin kişiyi de işten çıkarmıştı.

Zuckerberg dünya ekonomisiyle ilgili olarak kendisine de bir eleştiri getirdi ve “Ekonomik gerilemeyi göremedim. Bu benim için bir hataydı” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl