Bitcoin, 20 yaşındaki Ukraynalı gence can simidi oldu

Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş, kripto paraların önemini bir kez daha net şekilde gösterirken, Ukrayna hükumetinin aldığı kripto para bağışlarının yanısıra, ortaya ilginç kaçış hikayeleri de çıkıyor. ABD medyasına konuşan Ukraynalı bir genç, Bitcoin sayesinde sınırı kolayca geçişinin detaylarını anlattı.

Ülkelerde yaşanan sorunlar nedeniyle birçok kişinin varlıklarını arkalarında bırakıp terk etmek zorunda kaldığı hikayeler senelerdir tarih sayfalarının değişmez gündemlerinden olurken, bu kader Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar ile değişmeye başlamış gözüküyor.

ABD medyasından CNBC’ye konuşan ve ismini güvenlik sebepleri ile Ukrayna’daki zorunlu askerlik görevleri nedeniyle vermek istemeyen Fadey takma isimli bir kişi, savaşın başında Polonya’ya nasıl kaçtığını anlattı.

“Para çekemedim, bekleyemezdim”

Savaşın hemen başında sabah kalktığında arkadaşlarının kendisine Rusya’nın saldırısını anlattığını ve kısa sürede Polonya’ya kaçmak için bir plân yaptığını belirten Fadey, şunları söyledi:

“ATM kuyrukları çok uzundu. Kısa sürede para çekmem imkansızdı. Fazla beklemek de istemiyordum. Tek ihtiyacım olan negatif bir Kovid testi ve paraydı. Eşler arası (P2P) borsadan bir arkadaşımla Bitcoin karşılığında Polonya para birimi olan zloti değişimi yaptık. Sonra da sınırdan bir otobüs bileti aldım ve kız arkadaşımla Polonya’ya geçtik.”

Bitcoin sayesinde sınırlar kapanmadan çıkış yaptı

Fadey’in sınırı geçmesinden hemen sonra ise Ukrayna sınırlarını kapadı. Yani Fadey’in Bitcoin sayesinde hızlı davranması işe yaramıştı. Bankadan ya da ATM’lerden para çekmek isteseydi bunu başaramayacak ve Ukrayna’da kalacaktı. Hatta 18-60 yaş arası kişiler için çıkarılan zorunlu askerlik yasası onun için de geçerli olacaktı.

“Şifremi kağıda yazdım ve yola çıktım”

Tüm gelişmeleri yakından takip eden Ukraynalı genç, 2000 dolar civarındaki varlıklarını Bitcoin’e çevirerek sınırdan zamanında geçirmeyi başardı:

“Tek yaptığım anahtar kelimeleri bir kağıda yazıp, yanımda götürmek oldu”

Bilindiği üzere Ukrayna halkının yaklaşık 4’te 1’i savaşın başlamasıyla evlerini terk etmek zorunda kaldı ve diğer ülkeler de dahil olmak üzere farklı yerlere yerleşti. Bankalar da, müşterilerine günlük 33 dolar civarında işlem izni verdi. ATM kurukları yüzlerce metreyi buldu.

Özellikle Rus rublesi ve Ukrayna grivnası yüzde 90’a yakın değer kaybettiler ve iki ülke halklarına ekonomik anlamda da ciddi darbe vurdular.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl