Bitcoin nasıl alınır sorusu, kripto para yatırımcısı olmak isteyenler tarafından sorulan ve merak edilen sorulardan birisi. Önceki yazılarımızda da söylediğimiz üzere Bitcoin’e sahip olmanın iki yolu mevcut.

Ya Bitcoin borsalarından Bitcoin alacaksınız ya da Bitcoin madenciliği yapacaksınız. Madencilik kolay bir süreç olmadığı için kullanıcılar borsalar aracılığıyla Bitcoin alabiliyorlar. Yazımıza başlamadan önce madencilikle ilgili hazırladığımız rehberi inceleyebilirsiniz. Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin nasıl alınır sorusunu bu yazımızda iki şekilde cevaplayacağız. İlk başta kripto para borsalarından Binance ile devam edeceğiz. Binance nedir? Binance, kripto para yatırımcılarının en çok kullandığı kripto para borsasıdır.

Kripto paralarınızı, bu borsa aracılığıyla alıp satarak kripto para ticareti yapabilirsiniz. Ardından da sorunuzu BtcTurk’ü anlatarak cevaplamaya çalışacağız. Binance’de olduğu gibi BtcTurk de kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan borsalardan birisi. Bitcoin nasıl alınır sorusunu yanıtlamaya geçebiliriz.

[toc]

Bitcoin nasıl alınır

Bitcoin nasıl alınır? Öncelikle Binance ya da BtcTurk platformlarını kullanarak hesap açmalısınız. Detaylı rehber için bağlantıya tıklayın: Bitcoin hesabı nasıl açılır?

Bitcoin nereden alınır?

Bitcoin, kripto para borsalarından satın alınır veya doğrudan bir kişiden de almak mümkündür ama bu yöntem pek güvenilir değildir. Bu soru da çok sorulduğundan bankalar üzerinden Bitcoin almak henüz mümkün değil. Bu yazıda kripto para borsalarından Binance ve BtcTurk ile Bitcoin alma yollarını açıkladık.

Binance ile Bitcoin nasıl alınır?

Önce Binance hakkında birkaç cümle yazalım. Binance ile Bitcoin almak istiyorsanız Visa ya da Mastercard’a sahip olan banka ya da kredi kartınızla kripto para alıp satabilirsiniz. 

Binance üzerinde, Bitcoin alım satımının yanı sıra sayısı 600’ü aşan altcoin’lerin alım satımını da yapabiliyorsunuz. Altcoin nedir sorusunun cevabını Bitcoin rehberi bağlantısında bulabilirsiniz. 

Binance ile Bitcoin alma

Yapmanız gereken ilk şey Binance’in internet sitesine girmek ve ardından kaydolmak. Binance’e kayıt olmak için takip edilmesi gereken adımları şu linkte açıkladık. Hesabı açtıktan sonra sol üst köşede bulunan Kripto Al kısmına tıklamanız gerekmekte.

bitcoin nasıl alınır

Yeni açılan sayfada Türk Lirası seçeneğini seçtikten sonra, satın almak istediğiniz kripto parayı ve almak istediğiniz miktarı seçiyorsunuz. Ancak dikkat etmelisiniz. En az 100 TL değerinde bir kripto para almanız lazım.

bitcoin nasıl alınır binance

İstediğiniz miktarı girebilirsiniz, ancak en az 100 TL olması gerekiyor. Bu sizin bütçenize göre değişkenlik gösterebilir.

bitcoin satın alma rehberi

Ben örnek vermek amacıyla 500 TL yazarak işlemlere devam ettim. Ayrıca kripto para olarak da Bitcoin’i seçtim. Eğer isterseniz farklı kripto paraları da seçebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Bitcoin Nasıl Alınır

Image for post

BTC Al seçeneğine tıkladıktan sonra sistem sizden ödeme metodu seçmenizi isteyecektir. Burada sahip olduğunuz ve kullanmayı tercih ettiğiniz kredi ya da banka kartının bilgilerini sisteme eklemelisiniz.

Image for post

Kart bilgilerinizi yukarıda bulunan kısma ekledikten sonra telefonunuza bir SMS gelecek. SMS ile gönderilen kodu karşınıza çıkacak ekrana girecek. Kart ekleme ve onaylama işlemini bitirdikten sonra ise aşağıdaki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız.

Image for post

Çıkan bu görsel kartınızı sisteme başarıyla eklediğiniz anlamına geliyor. Ardından Bitcoin alım satımına devam edebilirsiniz. Bu kartınızı sisteme kaydetmek ve Bitcoin almak için halletmeniz gereken ilk adımdı.

Yani Binance üzerinde yaptığınız ilk işlem olduğu için zorunlu bir adım diyebiliriz. Bu adımda kartımızı sisteme kaydettiğimiz için bir daha bununla uğraşmanıza gerek kalmayacak.

İkinci kısımda ise size yine Bitcoin ya da kripto para alım işlemi yapacağız. Ama bunun birkaç adımı diğerinden farklı olacak. Yine Bitcoin alacağız diyelim. Karşımıza yine harcamak istediğiniz tutarı ve almak istediğiniz kripto parayı belirten bir ekran çıkacak.

Buraya istediğiniz tutarı yazabilirsiniz. Ne kadar almak istiyorsanız o kadar. Ardından almak istediğiniz kripto parayı seçiyorsunuz ve sonraki adıma geçiyorsunuz.

Diğer kısımda ise karşınıza tanımladığınız kartınız yalnızca 4 hanesiyle çıkacak. Kartınızı seçip devam ediyorsunuz. Ayrıca bu adımda yatırdığınız paranın anlık olarak BTC karşılığını da görmüş olacaksınız. Diğer yandan ödemeniz gereken komisyon miktarını da burada görebilirsiniz.

Image for post

Karşılaşacağınız Confirm butonuna tıkladıktan sonra kartınızın bağlı oldu banka size yine bir SMS gönderecek. SMS içerisinde bulunan kodu girerek işlemi onaylayabilirsiniz. Onayladıktan sonra ise aşağıda bulunan ekranla karşılaşacaksınız.

Image for post

İlk bölümde Binance ile Bitcoin nasıl alınır sorusunu cevaplamaya çalıştık. Şimdi ise BtcTurk ile bu işlemi nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

Bitcoin nasıl alınır BtcTurk

En çok kullanılan kripto para borsalarından biri de BtcTurk. Eğer BtcTurk ile Bitcoin alacaksınız sizi bekletmeden yazımıza başlayalım.

Bitcoin satın alabilmek için öncelikle bir BtcTurk hesabına sahip olmanız gerekmekte. Eğer varsa üye girişi kısmından, giriş yapabilirsiniz. Ardından karşınıza 2 aşamalı doğrulama kodu kısmı çıkacak. Bu kodu da girdikten sonra işlemlerimize devam ediyoruz.

BtcTurk’u kullanarak istediğiniz bankalardan BtcTurk hesabınıza para transferi yapabilirsiniz. Ancak bu hesapların adınıza açılmış olması ve vadesiz olması gerekmekte.

Havale ile nasıl Bitcoin alınır

Havale yapmak istiyorsanız TL Cüzdanı kısmını kullanmanız gerekmekte. Buradan BtcTurk’un Akbank, Denizbank, Fibabanka, Vakıfbank ve Ziraat bankası hesaplarının bilgilerini göreceksiniz. Eğer bu bankalardan birisine sahipseniz dilediğiniz zaman, havale yöntemi ile BtcTurk hesabınıza Türk Lirası havale edebilirsiniz.

Eğer yukarıda saydığımız bankalarda hesaplarınız yoksa EFT ile para yatırabilirsiniz. Bildiğiniz üzere EFT hafta içerisinde ve sadece belirli saatler arasında yapılabiliyor. Eğer EFT yapacaksınız hafta içi 16.45’e kadar BtcTurk’un Akbank, Fibabanka, Denizbank ve Ziraat bankası hesaplarına para yatırabilirsiniz. Yeni devreye giren FAST sistemiyle diğer bankalardan da en fazla 1000 TL olmak üzere, mesai saatleri dışında transfer yapmanız mümkün.

Diğer yandan Havale ve EFT ücreti için ödediğiniz tutar BtcTurk’de bulunan TL hesabınıza ekleniyor.

Evet bu kısıma kadar BtcTurk hesabınıza nasıl para yatırabileceğinizi anlattık. BtcTurk hesabınızda bakiye olduğunu varsayarak devam ediyoruz. Uygulama üzerinde bulunan panel yardımıyla Bitcoin satın alabilirsiniz. Şimdi ise Bitcoin almak için ödemeye yapmak istediğiniz tutarı gireceksiniz. Bunu da yaptıktan sonra Bitcoin Alın butonuna basarak işleminizi sürdürüyorsunuz.

Diğer adımda ise karşınıza Bitcoin alacağınız Bitcoin miktarını kontrol edebileceğiniz bir onay ekranıyla karşılaşacaksınız. Bunun doğruluğuna karar verdikten sonra onay ekranında bulunan Bitcoin Al butonuna tıkladığınızda BtcTurk üzerinden ilk kripto paranızı almış olacaksınız.

Bu yazıda sizlere Bitcoin nasıl alınır, Binance ile Bitcoin nasıl alınır ve BtcTurk Bitcoin alma konularında bilgiler vermeye çalıştık. Bitcoin hakkında gelişmeler için Bitcoin haberleri bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar, yatırım tavsiyesi kapsamında değildir. Okuyucular, bu sayfadaki şirket veya hizmetlerle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdırlar. Uzmancoin.com, bu yazıya konu mal veya hizmetten doğabilecek zarar ya da kayıptan doğrudan veya dolaylı olarak sorumlu değildir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl