3.4 milyar dolarlık kripto soruşturmasında ilk tutuklamalar yapıldı

Güney Koreli yetkililer, 3.4 milyar dolarlık yasa dışı kripto para işlemi kapsamında yürütülen soruşturmada ilk tutuklamaları yaptı.

Ülkenin dördüncü büyük şehri olan Daegu’da savcılık, yayımladığı açıklamada, sadece kağıt üzerinde, hiçbir faaliyeti bulunmayan bir şirket kurmak ve gereken onayı almaksızın kripto para alım satım faaliyeti yürüttükleri iddiasıyla üç kişinin tutuklandığını bildirdi. Şüphelilere yöneltilen diğer iddialar ise bankalara yanlış veri gönderimi ve yurt dışına önemli miktarda döviz transferiyle ilgiliydi.

Yerel basına göre, tutuklanan kişiler, Seul’deki Woori Bank şubesinden yurt dışına 400 milyar won (yaklaşık 307 milyon dolar) gönderen bir firmayla bağlantılı.

Kimchi primini kötüye kullanmaya teşebbüs…

Haberde, tutuklanan kişilerin Güney Kore borsaları ile ülke dışındaki borsalar arasındaki fiyat farkını ifade eden “Kimchi primi”ni kötüye kullanmaya teşebbüs etmiş olabilecekleri de vurgulandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD’nin en nefret edilen adamı, kendi token’ını sıfırladı

Güney Kore Mali Denetleme Servisi, Woori Bank’ın Mayıs 2021 ile Haziran 2022 tarihleri arasında beş şubesinde toplam 1.6 trilyon won değerinde, Shinhan Bank’ın Şubat 2021 ile Temmuz 2022 tarihleri arasında on bir şubesinde ise toplam 2.5 trilyon won değerinde olağan dışı işlem hareketinin gerçekleştiğini açıkladı. Her iki banka da geçen ay yapılan denetim soruşturması hakkında açıklamada bulunmadı.

Asya’nın dördüncü, dünyanın ise onuncu en büyük ekonomisi olan Güney Kore, kripto paraların nispeten geniş bir kitle tarafından benimsenmesiyle ön plana çıkıyordu. Ülke, son zamanlarda Do Kwon’un kurucusu olduğu Terra’nın (LUNA) 40 milyar dolarlık büyük bir çöküş yaşamasıyla kriptonun gündemine taşınıyordu. Güney Koreli Kwon’un projesi, kripto para tarihinde adeta bir kırılma anı oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl