7.1 trilyon dolarlık 52 büyük şirketin kripto para yatırımı var

Son dönemde ciddi şekilde kurumsal şirketlerin radarında bulunan kripto paraların, düşünüldüğünden çok daha fazla bu şirketlerin bilançolarına girdiği ortaya çıktı. Endeks ve analiz araçları sağlayıcısı MSCI'ın yaptığı son ankete göre toplamda yaklaşık 7.1 trilyon dolar piyasa değerine sahip 50'den fazla şirket, az ya da çok kripto para yatırımlarına sahip.

Bitcoin aylar sonra yeniden 60 bin dolar sınırını zorlarken, ETF kabulünün gittikçe yaklaştığı yönünde haberler ve kurumsal firmaların bu sayede en büyük kripto paraya yatırımlarının artacağı beklentileri de adeta tavan yaptı.

Amerikan finans şirketi MSCI’ın şirketler arasında yaptığı bir anket de, kurumsal şirketlerin Bitcoin trenine aslında çoktan binmiş olduğunu gösterdi. Yapılan ankette yaklaşık 7.1 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip 50’den fazla şirketin Bitcoin’e dolaylı ya da direkt olarak yatırımı olduğu belirlendi. Bu şirketler arasında Bitcoin’e ciddi yatırımları bulunan MicroStrategy ve Tesla’nın yanında, çok daha yavaş ve deneysel bir politika gösteren Morgan Stanley gibi iki uçtan firmalar bulunuyor.

MSCI’ın raporuna göre şirketlerin dijital varlık alım kararları öncesi birçok zorluk da ortaya çıkıyor. Çevresel, sosyal ve yönetişim konusundaki riskler, firmaların bu alımlara şüpheyle yaklaşmasını sağlıyor. Madenciliğin getirdiği gaz emisyonları, muhasebe konusundaki standart eksiklikleri ve şeffaflık sorunları bunlardan bazıları.

“1 milyar dolarlık anahtar kelimelere kim sahip?”

MSCI, Kuzey Amerika bölgesi kurumsal araştırma yöneticisi Harlan Tufford konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullanıyor:

“Şirketlerin bu yöne doğru açılımlarında zorlu sorular soruluyor. Örnek olarak, ‘1 milyar dolar değerde Bitcoin tutan anonim cüzdanın şifrelerine kim sahip?’ gibi..”

Kripto para bilgisi olan yöneticisi sayısı az

Raporda ayrıca şirketlerin kripto paralar konusunda bilgi sahibi olan yönetim kurulu üyesi sayısında da ciddi eksiklik hissettiği belirtildi. MSCI’ın anketinde toplamda 6500 yönetim kurulu üyesinin biyografisine bakıldığı ve sadece 79 kişi de kripto para ya da blok zinciri teknolojisine referans bulunabildiği yazıldı. 1114 kişide ise siber güvenlik konusunda referanslar bulundu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl