BlackRock’tan iki Bitcoin madencilik şirketine büyük yatırım

Yönetimi altında 9 trilyon dolarlık varlık bulunan Amerikan Blackrock'ın, kripto para madenciliği şirketleri Marathon ve Riot Blockchain'e 400 milyon dolara yakın yatırım yaptığı ortaya çıktı.

blackrock

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock, bu yılın ikinci çeyreğinde Bitcoin madencilik şirketlerine dev yatırımlarda bulundu. 30 Haziran tarihli ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) belgesine göre şirket Marathon Digital Holdings ve Riot Blockchain’e 382 milyon 962 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Bu yatırımla beraber BlackRock’ın, Marathon’daki hisse oranı %6.71, Riot Blockchain’de ise %6.61 oldu. Amerikan medyasından Forbes’un verdiği detaylara göre varlık yönetim şirketi Marathon’daki yatırımı için 206, Riot şirketi için ise 176 milyon dolar harcadı.

En büyük hissedar Vanguard Group

BlackRock’ın Marathon ve Riot’a yaptığı dev yatırımlara rağmen madencilik şirketlerinin en büyük hissedarı ise yönetimi altında 7 trilyon dolara yakın varlık bulunan bir başka varlık yönetim şirketi olan Vanguard Group. Hatırlanacağı üzere Fidelity de kısa süre önce bu şirketlerden hisse aldığını açıklamıştı.

BlackRock firması kripto para evrenine ilk olarak 2019 yılında, Ripple’ın o dönemki ürün pazarlama yöneticisi olan Robert Mitchnick’i işe alarak adım atmıştı. Mitchnick şu anda da BlackRock bünyesi altında çalışıyor ve dağıtık defter teknolojisi ve dijital varlıklar yöneticiliği yapıyor.

İki şirketin hisseleri adeta uçtu

Hem Marathon hem de Riot şirketlerinin hisse fiyatları ise adeta Bitcoin ile ortak bir gidişata sahip. Marathon son 12 ayda %754’lük bir yükseliş görürken, Riot’ta ise bu rakam %848’di. Aynı 12 aylık periyotta Bitcoin fiyatında da %288’lik bir artış oldu.

Çin’deki yasaklar onlara yaradı

Uzmanlar, ABD merkezli iki şirketin de Çin’deki yasaklardan ciddi şekilde yararlandıklarını ve kâr ettiklerini belirtiyorlar. Bilindiği üzere Çin’deki madencilerin kapanmasının ardından Bitcoin madenciliğindeki zorluk seviyesi rekor oranda düşmüştü. Zorluğun düşmesiyle birlikte rakiplerinin önüne geçen düzeni bozulmamış madenciler daha fazla Bitcoin çıkardılar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl