9 yıldır uyuyan cüzdandan 60 milyon dolarlık Bitcoin çıktı

Uzun yıllar hareketsiz kalan bir cüzdandan bu sabah saatlerinde 60 milyon dolar değerinde yaklaşık 2071 adet Bitcoin çıkışı oldu. Zincir üstü verilere göre son olarak 2013 yılında 6 bin kadar BTC alan adres, Bitcoin'in 663 dolar olduğu dönemden bu yana hiçbir harekette bulunmamıştı.

Bitcoin’in düşüş yaşadığı son 2 günde ilginç bir balina hareketi yaşandı. 19 Aralık 2013’te, Bitcoin’in 663 dolar seviyesinde olduğu dönemde cüzdanına 6071 adet BTC gönderen bir kişi, bu sayının 2071’ini (yaklaşık 60 milyon dolar) bir başka cüzdana gönderdi.

Balinanın 9.3 yıldır hiçbir harekette bulunmaması ve uzun yıllar sonra ilk kez hareket etmesi dikkat çekiyor.

Eski cüzdan operasyonlarından ötürü mü?

Cüzdanından yıllar sonra çekim yapan bu kişinin ana motivasyonu belli değil ancak bazı uzmanlar son günlerde, eski tarz cüzdanlardan fonların çalındığını ve bundan korkan bazı erken dönem yatırımcılarının da fonlarını yeni cüzdanlara çektiğini iddia ediyorlar. Çalınan kripto paraların içinde sadece Bitcoin’in değil, Ethereum da dahil birçok kripto paranın ve NFT’lerin de olduğu iddia ediliyor ancak bu durum hala tam anlamıyla doğrulanabilmiş değil.

Cüzdanlardan çekilen fonların, şifrelenmedeki teknik bir hatadan kaynaklanmadığı ve bazı bireylerin kişisel verilerinin ele geçirilmesi vasıtasıyla çalındığına yönelik iddialar da mevcut…

Dolayısıyla bu balina da, fonlarını güvenli tutmak adına birkaç cüzdana bölmek istemiş olabilir. Cüzdanda kalan 4000 adet Bitcoin ise, burada durmaya devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl