AB Komisyonu’ndan Rusya ve Belarus’a ek kripto para yaptırımları geldi

Avrupa Birliği Komisyonu, Rusya'nın Ukrayna saldırısından ötürü hem Rusya hem de Belarus'a uyguladığı yaptırımları genişletme kararı aldı. Son günlerin en büyük tartışma konularından biri olan kripto paralar da yaptırımlara dahil edilirken, komisyon 14 oligark ve Rusya Federasyonu Konseyi'nden 146 kişinin de yaptırım uygulanacak kişilere eklendiğini duyurdu.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, son günlerin en çok tartışılan konularından bir tanesi de kripto paraların kullanılarak yaptırımların aşılıp aşılamayacağıydı.

Özellikle ABD’li kripto para borsalarından yapılan açıklamalar bunun, iddia edildiği gibi çok kolay olmadığını gösterse de AB Komisyonu, içinde kripto paraların da uyguladığı yeni bir yaptırımlar listesi yayımladı.

Belarus yaptırımları genişletildi

Açıklamada Belarus’un da Rus işgaline yardımcı olduğu yorumu yapılırken, bu ülkeye de ek yaptırımlar uygulanacağı açıklandı. Belagroprombank, Bank Dabrabyt ve Belarus Kalkınma Bankası ve bu kurumların yan kuruluşlarının SWIFT sisteminden çıkarılacağı belirtilen açıklamada, Belarus vatandaşlarının AB bankalarına 100 bin eurodan fazla mevduat yatıramayacağı belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD’de kripto para kararnamesi resmen açıklandı

Kripto varlıklar da dahil edildi

Son günlerin en çok tartışılan konularından olan kripto paralara da değinilen açıklamada, kripto varlıklarının “devredilebilir menkul kıymetler” kapsamına alındığı ve bununla birlikte Rusya’ya bu konuda uygulanan yaptırımların Belarus’a da uygulanacağı yazıldı.

Öte yandan geniş yaptırımlar listesine ek olarak 14 Rus oligark ile Rusya Federal Konseyi’nin 146 üyesinin de eklendiği, Rusya’ya deniz navigasyon teknolojisi satılma işlemlerinin de tamamen durdurulacağı belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl