AB’nin MiCA kripto para regülasyon oylaması ertelendi

Avrupa Birliği'nin geçen sene Şubat ayından bu yana yoğun şekilde konuştuğu MiCA yasa tasarısı için Kasım ayında yapılması beklenen oylama 2023'e ertelendi. Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu'nun oylamalarının Şubat ayında yapılması plânlanıyor.

Uzun zamandır konuşulan ve kripto paralara ciddi ve sert regülasyon kurallarının getirildiği MiCA üzenlemesinin oylaması 2023’ün Şubat ayın eertelendi.

Türkçesi “Kripto Varlıklarda Piyasalar” olan düzenlemede AB Parlamentosu son bir oylamada daha bulunacaktı ancal düzenlemenin tercümelerinin yetişmemesi bu duruma rötar yaptırdı.

Düzenleme metninin teknik konular içermesi, 24 ülke diline çevrilmesi beklenen regülasyon kuralları metninin beklenenden zor şekilde tercüme edilmesine sebep oldu.

Tasarı AB Parlamentosu ve AB Komisyonu tarafından kabul edilirse, AB Resm Gazetesi’nde yayımlanmış olacak. Ancak süreç bundan sonra da bitmemiş olacak. Uzmanalar yasalaşmanın 2024’te olmasına kesin gözüyle bakıyorlar. MiCA düzenlemesi, Avrupalı regülatörlere, mevzuata dayalı olarak yeni kurallar yazmaları ve uygulamaları için 12 ilâ 18 aylık bir süre veriyor. Bu süre zarfında, Avrupa’nın mali kontrolörleri ve Avrupa Komisyonu, yasanın nasıl uygulanacağına dair nihai detayları belirleyecekler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl