ABD, BitConnect’ten ele geçirilen 56 milyon dolarlık kripto parayı satacak

ABD’de bir federal yargıç, Adalet Bakanlığı’nın geçmişte on binlerce yatırımcıyı dolandıran Ponzi şeması BitConnect’in lider ekip üyesi Glenn Arcaro’dan ele geçirilen yaklaşık 56 milyon dolarlık kripto paranın tasfiyesine izin verdi.

Bakanlıktan salı günü TSİ 20.30’da yapılan açıklamada, tasfiyenin bugüne kadar ABD’nin çalınan varlıklar için bir kripto para dolandırıcılığına bağlı olan en büyük geri alma girişimi olduğu kaydedildi.

Satılacak olan kripto paralardan elde edilecek gelir ise BitConnect mağdurlarının zararlarının bir bölümünü karşılamak üzere ABD Doları şeklinde tutulacak.

Arcaro, Eylül ayında elektronik dolandırıcılık yapmak üzere komplo kurmaktan suçlu bulunmuştu. Bakanlık ise BitConnect’i, şimdiye kadar cezai olarak suçlanan en büyük kripto para dolandırıcılık şeması olarak adlandırmıştı. Arcaro’nun cezasını 7 Ocak 2022’den itibaren çekmeye başlaması ve en fazla 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalması bekleniyor.

BitConnect, 2016 ila 2018 yıllarında faaliyet göstermişti. Ponzi şemasının aynı adı taşıyan ve BCC kısa adını kullanan bir de kripto parası bulunuyordu. Vaktiyle 400 doların üzerine çıkan bu kripto paranın değeri, sistemin çökmesiyle beraber sıfırlandı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Eylül ayında BitConnect’in kurucusu Satish Kumbhani ile Glenn Arcaro’ya dolandırıcılık suçundan dava açmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl