ABD enflasyon verisi, Bitcoin’i sarstı: “Faiz indirimine güle güle”

Beklenti üstü gelen ABD enflasyon verileri, Fed'in haziran ayında faiz indirimi yapma ihtimalinin azalmasına yol açtı.

ABD’de enflasyon, beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Mart ayında enflasyon, yüzde 0.4 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 3.5 oldu. Beklentiler, enflasyonun yüzde 3.4 olarak açıklanacağı yönündeydi.

Tahminleri aşan enflasyon rakamı, Fed’in haziran ayında faiz indirimi yapma olasılığını azalttı. Ayrıca piyasa, 2024’ün tamamı için yalnızca 50 baz puan indirim yapılacağını fiyatlamaya başladı. CME FedWatch Tool’a göre Fed’in faizleri sabit tutma ihtimali, mayıs ayı için yüzde 98.4, haziran ayı için ise yüzde 78 olarak görülüyor.

Morgan Stanley ekonomistleri, haziran ayında faiz indirimi öngörüsünün gerçekleşmeyebileceğine ilişkin endişelerin arttığını belirttiler. Öte yandan Regan Capital analisti Skyler Weinand, enflasyonun yeniden hızlandığını ve faiz indirimlerinin yakın vadede masadan kalktığını ifade etti. Bankrate analisti Greg McBride da enflasyon verisinin ardından yayımladığı notta, “Haziran ayında faiz indirimine artık güle güle diyebiliriz. Enflasyon, beklenenden yüksek geldi, yüzde 2’ye doğru ilerleme kaydedilmemesi artık bir trend haline geldi.” yorumunu yaptı.

Bitcoin, enflasyon verisinin ardından düşüş yaşadı. Bir numaralı kripto para, 69 bin dolardan işlem görürken yüzde 2’nin üzerinde değer kaybederek 67 bin 500 dolara kadar geriledi.

Fed üyeleri, 1 Mayıs’taki faiz kararından önce Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (PCE) ve Üretici Fiyat Endeksi (PPI) verilerine de bakacaklar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

  1. Fatihc Yanıtla

    Eee iki gün düştü tekrar 71 K BTC bunlara bakmıyor artik

  2. Akmuhammet Yanıtla

    Zamanımızı çalıyorlar ibneler. Yatıp tepinsinler o faizi seve seve yada si…e si…e indirecekler.