ABD enflasyon rakamları açıklandı: Bitcoin fiyatında düşüş

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD'de enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık enflasyon beklentilerin ötesine geçti ve yüzde 8.6 oldu. Rakamların açıklanmasının ardından ise en büyük kripto para Bitcoin'de düşüş görüldü.

Tüm dünya piyasalarının merakla beklediği ABD tüketici fiyat endeksi rakamları resmen açıklandı. Yıllık enflasyon yüzde 8.3’lük beklentiyi aşarak yüzde 8.6 olarak gerçekleşti. Bitcoin fiyatı da resmi açıklamanın ardından sert hareketler gösterdi ve aşağı yönlü düştü. Bir numaralı kripto para, 29 bin 500 dolara kadar geriledi.

Janet Yellen “Enflasyon büyük bir sorun” demişti

Hatırlanacağı üzere dün katıldığı bir etkinlikte konuşan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’a enflasyon sorusu sorulmuş ve Yellen da, bunun büyük bir sorun olduğunu ve enflasyonu düşürmenin şu anda kendileri için en önemli hedef olduğunu belirtmişti. Yellen ayrıca bir süre daha özellikle petrol fiyatlarının yükselebileceğini, kısa vadede düşmesinin çok az bir olasılık olduğunu söylemişti. Yellen ayrıca bir resesyon içinde olduklarını düşünmediğini de belirtti.

Ekonomistler özellikle yüksek enflasyon ortamında parasal sıkılaşma hamlelerinin bir resesyona dönüşebileceğinden endişe ettiklerini belirtiyorlar.

“Enflasyon henüz zirveyi görmedi”

Düzenli olarak ABD medyasında ekonomi yorumları yapan ve özellikle geçen sene “Enflasyon geçici” değil diyen Allianz danışmanı, ünlü ekonomist Muhammed El-Erian da, yine dün yaptığı bir değerlendirmede ABD’de enflasyonun henüz zirveyi görmediğini dile getirmiş ve “Haziran ayı verileri Mayıs’tan kötü gelirse, o zaman enflasyonun zirveyi gördüğünü düşünenler fikirlerini değiştirebilir” yorumunu yapmıştı.

Bitcoin, altın ve gümüşü de etkileyecek

ABD’deki enflasyon verilerinin önemi emtialardaki gidişatı da yakından ilgilendiriyor. Özellikle altın, gümüş ve diğer değerli metallerin yanında Bitcoin’in başını çektiği kripto paralar da, enflasyon verilerinden net şekilde etkilenebilecek olan varlıklar olarak ön plâna çıkıyor.

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası (Fed) gelecek hafta yeni faiz kararını açıklayacak ve bugün açıklanan enflasyon verileri kurumun yeni kararında etkili olacak. Fed’in yeniden faiz artırması durumunda, hatta bu artırımın 75 baz puana yükselmesi halinde emtialarda çok daha büyük bir satış baskısı oluşacak.

Hatırlanacağı üzere dün de Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) faizleri beklendiği gibi sabit tutmuştu. ECB başkanı Lagarde da dün enflasyon konusuna değinmiş ve Temmuz ayında 25 baz puanlık artış plânladıklarını söylemişti. Lagarde ayrıca enerji fiyatlarındaki artışında ekonomileri zorladığını söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl