Bitcoin hakkında fikir değiştiren Mnuchin, regülasyon istedi

Trump dönemi ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'den Bitcoin değerlendirmesi geldi. ABD medyasına konuşan eski hazine bakanı, Bitcoin'in artık yasal alanlarda da kullanıldığını ancak mutlaka regüle edilmesi gerektiğini söyledi. Mnuchin ayrıca Fed'in enflasyonla savaşma konusunda çok daha agresif olması gerektiği yorumunu yaptı.

Görevden ayrılmadan önce çıkarmak istediği kripto para cüzdan yasasıyla, endüstriden büyük tepki alan ve 2020 ABD seçimlerini Donald Trump’ın kaybetmesiyle bu kanunu geçiremeyen eski Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD medyasından CNBC’ye açıklamalarda bulundu. Ünlü Squawk Box programına konuşan Mnuchin, Ukrayna savaşı, yaptırımlar ve Bitcoin hakkında önemli tespitlerde bulundu. Mnuchin’in açıklamaları şu şekilde:

“Bitcoin artık yasal alanlarda da kullanılıyor”

“Geçmişte Bitcoin’in çok fazla kanun dışı aktivitede kullanıldığını söyledim. O dönem bu şekilde düşünüyordum. Bugün ise bu durumun biraz daha fazla değiştiğini görüyoruz. Bitcoin’in yasal yollardan kullanıldığını hatta enflasyona karşı bir koruma olarak yorumlandığı için kurumsal firmaların da Bitcoin aldığını görüyoruz. Ben kişisel olarak enflasyona karşı bir koruma olduğunu düşünmüyorum ancak bunu yapmak isteyeni de önleyemezsiniz. Benim Bitcoin konusunda hep söylediğim, regüle edilmesi gerektiğidir. Bankacılık Gizlilik Kanunu ve Anti Para Aklama Kanunu’na uyumlu olmalıdır. Ancak şu anda değil. Ben görevden ayrılmadan önce kanun teklifi vermiştim bu konuyla ve regülasyonlarla ilgili… ‘Bitcoin’e nakit para gibi davranmalıyız’ demiştim. 10 bin doların üzerindeki meblağların, kimlik bilgileri olmayan cüzdanlara olan transferinde bir rapor vermeniz gerekiyordu. Bankaların nakit para transferlerinde de yaptığı zaten budur. Yasa tasarısı bunu öngörüyordu ki aynı tasarı şu anda Biden yönetiminin masasında da duruyor. Tabii ki Bitcoin yasa dışı işlemlerde de kullanılabilir. İyi ve kötü aktörlerin hepsi burada da var. Eğer iyi aktörler bunu kullanmak istiyorsa mutlaka regülasyonlara uyularak kullanılması gerekir.”

“Fed’in toplantı başına kaç baz puan faiz artırdığının bir önemi yok”

“Bence Fed’in enflasyonla mücadelede çok daha agresif olması gerekiyor. Uzun süredir enflasyonu %2’ye çekemediler. Kovid harcamalarını durdurması gerekirdi. 4 trilyon dolar harcadık ve bu çok fazlaydı. Fed’in her toplantıda ne kadar faiz artırdığının bir önemi olduğunu düşünmüyorum. Bundan 1 yıl ya da 18 ay sonra nerede olduğumuz önemlidir. Powell’ın dün 25 baz puan dediğini duydum ama 50 de olsa bunun şu an için çok fazla önemli olduğunu düşünmüyorum.”

“Rusya’ya giden enerji parasını anında keserdim”

“Şu anda savaşın petrol fiyatlarına olan etkisini konuşacak durumda değiliz. Şu an insani bir trajedi yaşanıyor. Bu korkunç durumu sonlandırmak için yapabileceğimiz en büyük baskıyı yapmamız lazım. Yaptırımlar her zaman güçlü araçlar olmuştur. ABD’nin yaptırımları olması gerektiği gibi kullanma sorumluluğu vardır. Şu anda ben Hazine Bakanı olsaydım, enerji piyasasından Rusya’ya giden tüm paranın yolunu keserdim. Putin’in etrafındaki insanlara da yaptırım uygulardım.”

“Siber güvenlik şu anda her hükumet ve iş için birincil risk”

“Siber güvenlik konusunda çok uzun süredir bilgi sahibiyim. Bu konuda uzun yıllar çalışmalarım oldu. Goldman Sachs’ta çalıştığım dönemde de bu konuyla ilgileniyordum. Hğkumet içindeyken de bu konulardan sorumlu kişiydim. Tüm bu tecrübeme dayanarak dünyadaki tüm hükumetler ve işler için siber güvenliğin bir numaralı risk olduğunu söyleyebilirim.”

“Biz olsaydık, olayın sonu savaş olmazdı”

“Başkan Trump döneminde Putin’le birçok kez bir araya geldik. Tekrar söylemeliyim, bizim dönemimizde böyle bir olay yaşanmazdı. Sonunda geldiğimiz nokta savaş olmazdı. Şu anda yapılması gereken, ateşkes için yapılması gereken baskıyı yapmak.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl