ABD Hazine Bakanı Yellen, banka CEO’larıyla kripto paraları konuştu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün banka CEO'larıyla küresel ekonomi ve ABD enflasyonunu konuşmak üzere biraraya geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre toplantıda, kripto para ve diğer dijital varlıklarda" sorumlu inovasyon"un sağlanması konusu da gündemdeydi. Bir bakanlık yetkilisi ise kurumun, regülasyonların bir an önce getirilmesi gerektiği kanısında olduğunu belirtti.

janet yellen

ABD’de her geçen gün artan enflasyon karşısında Fed’in faiz oranlarını daha sert şekilde yukarı götürerek cevap vermesinin ardından, şimdi de Hazine Bakanlığı Wall Street bankalarının CEO ve yöneticileriyle bir araya geldi. Dün yapılan toplantıya bakan Janet Yellen da katıldı.

“Bakanlık kripto para piyasalarını yakından takip ediyor”

ABD medyasına konuşan ve isminin verilmesini istemeyen bir bakanlık yetkilisi ise, kurumun kripto para piyasalarında yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini söyledi ve “Bakanlık, piyasalarda yaşanan son düşüşler ve karmaşanın, regülasyonların getirilmesi zorunluluğunu bir kez daha gösterdiğini düşünüyor” dedi.

“Toplantı uzun süre önce kararlaştırılmıştı”

Konuyla ilgili bilgisi olan kişilere dayandırılan bir başka habere göre de; Hazine Bakanlığı yetkilileri Wall Street yöneticileriyle olan bu toplantıyı uzun süre önce karara bağlamışlardı. Banka yöneticilerinin özellikle kripto paralar üzerindeki kontrollerin ne zaman geleceği konusunda Hazine Bakanı Yellen’a birçok soru sordukları belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Jim Chanos: Dibin geldiği konusunda şüpheliyim

Ara seçimler regülasyonların önüne geçebilir

Bilindiği üzere Mart ayında başkan Joe Biden tarafından imzalanan kripto para kararnamesinde, kurumlara regülasyonların hazırlanması için talimat verilmişti. Uzmanlar burada en büyük rol ve yükün Hazine Bakanlığı’nda olduğunu ifade ediyorlardı. ABD’nin finans kurumları ise, beklenen regülasyonların gelmesi için gerekli olan kanunların öncelikle Kongre tarafından gelmesi gerektiğini belirtiyorlar. Ancak ABD’de şu anda da devam eden ara seçimlerin, kripto regülasyonlarının ertelenmesine yol açmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl