Ünlü ‘short seller’ Jim Chanos: Dibe ulaştığımız konusunda şüpheliyim

Açığa satışlarıyla ünlenen efsanevi yatırımcılardan Jim Chanos, katıldığı bir podcast'te hisse senedi piyasalarında dip seviyenin gelip gelmediği konusunda şüphelerinin olduğunu dile getirdi. Yatırımcıların hala dip seviye inancıyla yatırım yaptığını ve bunun kendisini şoke ettiğini söyleyen Chanos, "Daha fazla düşüş gelebilir. Partiye geç katılan perakende yatırımcıların ilgisi de hala devam ediyor. Hala geliyorlar. Bu bana büyük şok yaşatıyor." dedi.

Geçtiğimiz aylarda Coinbase hisseleri 185 dolar civarında işlem görürken, short pozisyon açtığını belirten Jim Chanos, şimdi de hisse senetleri piyasalarında dibin tam anlamıyla görülmüş olmayabileceğini dile getirdi.

ABD medyasından Bloomberg’in “Odd Lots” adlı podcast’ine katılan Chanos, Kasım ayından bu yana özellikle perakende yatırımcıların istekli oluşlarını şaşkınlık içinde izlediğini belirten Chanos, şu anda bile bazı yatırımların devam ettiğini ve bunun kendisini şüphelendirdiğini söyledi.

“Hala bazı şirketler kazandırıyor”

Şu anda piyasada değeri yüksekte kalmış ve düşme ihtimali olan şirketler olup olmadığı sorulan ünlü yatırımcı, özellikle yenilenebilir enerji ve emlak şirketlerinin az da olsa kazandırmaya devam ettiğini ve bu şirketlerin de faiz artırımının devam etmesi durumunda düşüş yaşayacaklarını düşündüğünü belirtti:

“Ben açıkçası S&P 500 serbest yatırım fonumda long pozisyon açtım. Bunu söylemem gerek ama burada bir hedef belirlemem doğru olmaz. S&P’nin nerelere geleceğini tahmin etmek çok kolay değil. Bunu bilemeyiz. Şu anda emlak ya da ESG alanında iş yapan bazı şirketlerin de hala az ile orta rakamlarda kâr ettiklerini görüyorum. Hala kazandıran bazı şirketler var. Bunlar açıkçası değerlerinin üzerinde duruyorlar. Ve bu tür şirketlerden gerçekten çok fazla var. Eğer faiz oranları artmaya devam ederse, bu hisseler sorun yaşayacaktır.”

“Hala dibin geldiğine inanıp yatırım yapanların olması şoke edici”

Dip seviyelerin artık gelip gelmediği de sorulan Chanos, bu konuda şüpheleri olduğunu çünkü perakende yatırımcıların hala ‘Dip seviyeler geldi’ diyerek yatırımlarına devam etme konusunda istekli olmalarının kendisini şüphelendirdiğini aynı zamanda da şoke ettiğini söyledi:

“Perakende yatırımcıların Kasım ayından bu yana, hala ne kadar istekli olduklarını görürken gerçekten çok şaşırmıştım. Ayrıca serbest yatırım fonlarımda da short pozisyonlar açmıştım. Cathie Wood’un fonları da özellikle ilk çeyrekte rekor girdiler görmüştü. Popüler olan hisse senetlerinin de ilgi gördüğünü hatırlıyorum. Piyasa düşüşü durdurduğunda bu tür popüler hisseler hemen artışa geçiyorlardı. İnsanlar hala bunun bir dip olduğuna inanmak istiyorlar ama ben duruşumu koruyacağım. Daha fazla düşüş gelebilir. Partiye geç katılan perakende yatırımcıların ilgisi de hala devam ediyor. Hala geliyorlar. Bu bana büyük şok yaşatıyor. İnsanların hala istekli olması gerçekten çok ilginç…”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Analist Peter Brandt: Rahatlama rallisi gelebilir

“Coinbase’in perakende müşterilerden kazandıklarına bakın”

Chanos ayrıca Coinbase’de, Bitcoin’in düşeceğini düşündüğü için değil, şirketin olması gerekenden fazla kâr sağladığı için short pozisyon açtığını söyledi ve borsanın perakende müşterilerden kazandığı rakamların da kurumsallara göre çok daha fazla olmasına vurgu yaptı:

“Coinbase’in 2022’deki ilk çeyrek işlem hacimlerine bakın. Kurumsal şirket hacmine göre, perakende hacmi çok daha fazlaydı. Perakende müşteri işlemlerinden 1 milyar dolar kazanırken, kurumsal şirket işlemlerinden ise 50 milyon dolardan daha az kazandılar. Perakende yatırımcılardan neredeyse 60 kat daha fazla kazandılar. Getiriler, işlem ücretleri… Tüm bunlar ve etrafında dönenler benim kripto paralara şüpheyle bakmamın sebebidir.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl