ABD Hazine Bakanı Yellen: Gerekirse ek önlemler alırız

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Temsilciler Meclisi'nde düzenlenen bir panelde yaptığı konuşmada, hükümetin Silicon Valley Bank ve Signature Bank'taki mevduat sahiplerine verdiği acil durum geri ödemelerinin gerekirse tekrar kullanılabileceğini söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bankacılık krizinin ardından aldıkları önlemlerin Amerikalıların mevduatlarının güvende olmasını sağladığını vurguladı. Yellen, Temsilciler Meclisi’ndeki konuşmasında “Elbette, gerekli olması halinde ilave önlemler almaya hazırız.” dedi.

Yellen, bir gün önce senatörlere Hazine’nin kongre onayı olmadan tüm ABD banka mevduatlarını sigortalamayı düşünmediğini söylemişti. Yeni açıklamaları ise bu sözlerinden farklı bir mesaj içeriyor.

Yellen Temsilciler Meclisi Tahsisatlar alt komitesi önünde verdiği yazılı ifadede, “Paniğin yayılmasını önlemek üzere hızlı hareket etmek için önemli araçlar kullandık. Bunlar tekrar kullanabileceğimiz araçlar.” dedi.

Yellen’a “Büyük bankaları ödüllendiriyorsunuz” eleştirisi

Washington’daki milletvekilleri Yellen’ı SVB ve Signature Bank’taki mevduatları koruma kararı nedeniyle eleştirerek bunun gereksiz riskler alan büyük bankaları ödüllendirmek anlamına geldiğini savundular.

Milletvekilleri ek olarak, kamuoyunun büyük finans kuruluşlarına yönelik endişelerinin yol açtığı mevduat çekimlerindeki artışla başa çıkmanın küçük kuruluşlara bırakılmasından duydukları endişeyi dile getirdiler.

Önceki yorumu banka hisselerinde düşüş getirdi

Hazine Bakanı Janet Yellen’in Senato Bankacılık Komitesi önünde kongrenin izni olmadan tüm ABD banka mevduatlarını garanti altına almayı düşünmediğini ifade etmesinin ardından çarşamba günü bölgesel bankaların hisse senetleri değer kaybetti.

Perşembe günkü açıklamalar, Hazine’nin daha geniş çaplı paniği önlemek ve büyük ölçekli finansal istikrarı korumak için gelecekte acil eylemlerde bulunabileceği ihtimalini açık bırakarak bir miktar değişmiş gibi görünüyor.

Yellen geçen hafta, sigortasız mevduatların ancak “sigortasız mevduat sahiplerinin korunmaması sistemik risk, önemli ekonomik ve mali sonuçlar yarattığı takdirde” sigorta kapsamına alınacağını söylemişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl