ABD Hazine Bakanı Yellen’dan kripto para ve Rusya açıklaması

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya'nın ekonomik yaptırımları delmek için kripto para kullanıp kullanmadığının nasıl gözlemleneceği konusunda açıklamalarda bulundu. Yellen, kripto para ağlarının, Rusların yaptırımları atlatma konusunda yardımcı olmaları durumunda anti para aklama kanunlarına tâbi olacaklarını söyledi. Yellen ayrıca kripto para sektörünün, her yaptırımın kolayca atlatıldığı bir yer olmadığını da belirtti.

janet-yellen (1)

ABD’li 4 Demokrat senatör, Hazine Bakanı Janet Yellen’a yazdıkları resmi mektupla Rusların, ekonomik yaptırımları delme konusunda kripto para kullanıp kullanmadıklarının nasıl gözlemleneceğini sordular.

“Kripto para endüstrisi yaptırımlardan kaçabildiğiniz bir yer değil”

Yaşananları detaylı şekilde takip ettiklerini belirten Yelleni mektuba resmi şekilde cevap vermese de, Illinois Chicago Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada söyledikleriyle senatörlerin sorularını da yanıtlamış oldu. Kontrol ve denetleme mekanizmalarının sürekli çalıştığını, ayrıca kripto para sektörünün de her yaptırımın kolayca atlatıldığı bir yer olmadığını dile getiren Yellen şu ifadeleri kullandı:

“Yaptırımların nasıl uygulandığını kontrol edeceğiz. Sızıntı oluyor mu diye sürekli denetleyeceğiz. Tüm sorunları çözecek gücümüz var. Eğer kripto para ağları bu alanda yani Rusya’nın yaptırımları delmesi için kullanılırsa, anti kara para aklama yasasına tâbi olacaklar. Sık sık kripto para endişelerini dinliyorum ama bu endüstri, her yaptırımdan kolayca kaçabildiğiniz bir alan değil ancak tabii ki gözlemleye devam edeceğiz”

Yellen’a yazılan mektupta Elizabeth Warren, Mark Warner, Jack Reed ve Bankacılık Komitesi başkanı Sherrod Brown’ın imzası bulunuyordu. Dört milletvekili yazdıkları mektupta özetle şu ifadeleri kullandılar:

“Kurumların geleneksel finans sistemini atlamasına izin veren dijital varlıkların giderek artan bir şekilde yaptırımlardan kaçınma aracı olarak kullanılabileceği göz önüne alındığında, kripto para endüstrisinde yaptırımların güçlü bir şekilde uygulanması kritik önem taşımaktadır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – “Ruble krizi, Bitcoin için çok olumlu”

Borsalar reddetmişti

Hatırlanacağı üzere Ukrayna başbakan yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, birçok borsadan Rus hesaplarının dondurulmasını hatta buradaki varlıkların da Ukrayna’ya devredilmesini talep etmişti. Yaptırımlara sonuna kadar uyduklarını belirten borsalar ise masum insanların hesaplarına dokunmanın etik olmayacağı görüşünü paylaşmışlardı.

Binance, Coinbase ve Kraken gibi borsaların bu cevabına ise Hillary Clinton gibi önemli politikacılardan ise tepki gelmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl