Milyarder yatırımcı Miller: Ruble krizi, Bitcoin için çok olumlu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından kripto para piyasasında başlangıçta sert bir düşüş görülmüştü fakat çok geçmeden güçlü bir toparlanma yaşandı. Bitcoin, dün 45 bin doların üzerine çıktı.

Servetinin yarısının Bitcoin’de olduğu bilinen milyarder yatırımcı Bill Miller, Rusya’ya yönelik yaptırımlar, piyasaların buna tepkisi ve kripto paralar konusunda CNBC’ye açıklamalarda bulundu. Bitcoin’in küresel çalkantıların yaşandığı dönemde güvenli liman olarak işlev görme potansiyelini ele alan Miller, Rusya gibi parası, rezerv para statüsünde olmayan ülkelerin Bitcoin’den yararlanabileceğini savundu.

Miller, “Rusya’nın 640 milyar dolarlık rezervinin yüzde 16’sı dolar, yüzde 32’si ise euroda. Yani, rezervlerinin neredeyse yüzde 50’si onlara zarar vermek isteyenler tarafından kontrol edilen para birimlerinde. Rusya açısından bu içinde bulunabilecek bir durum değil. Yüzde 22’si ise altında ve rezervlerinin diğer ülkeler tarafından kontrol edilmediği tek kısım bu.” dedi.

Miller’a göre, Rusya’nın jeopolitik durumu Bitcoin için çok olumlu:

“Parası, rezerv para olmayan bir ülkeyseniz diğer ülkelerin size zarar veremeyeceği, enflasyondan etkilenmeyen başka bir şey düşünebilirsiniz. Bu nedenle özellikle Bitcoin için durumun oldukça olumlu olduğunu düşünüyorum.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – 60 bin dolardan Bitcoin alanlar dipte sattılar

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar, yaşanan jeopolitik gerginlikte öne çıktı. Ukrayna’da banka ve ATM’ler çalışmazken vatandaşlar, birçok işlemi kripto paraları kullanarak yaptı. Rusya’da ise artırılarak uygulanan yaptırımlar, kripto paralara kaçışı hızlandırdı. Gelinen noktada Bitcoin, birkaç günde yüzde 16’dan fazla artış gösterdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl