ABD Hazine Bakanlığı’nın kripto vergisi endişeleri için planı hazır

ABD Hazine Bakanlığı’nın iki partili altyapı yasa tasarısının vergi raporlamaya ilişkin gerekliliklerinden endişe duyan kripto yazılım geliştiricileri, madenciler ve donanım şirketlerine zeytin dalı uzatmaya hazırlandığı bildiriliyor.

Bloomberg‘in ismi verilmeyen bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Hazine, ABD vergi sistemindeki “aracı” tanımını karşılamayan kişi veya kurumları takip etmeyecek. Haberde tasarıdaki muğlak ifadelere netlik kazandıracak konuyla ilgili yönetmeliğin önümüzdeki hafta yayımlanabileceği kaydedildi. Yine de Hazine’nin sektör oyuncularının istediği gibi kapsamlı bir muafiyet uygulamayacağı düşünülüyor. Öte yandan tasarıda, Senato’nun onayının ardından gönderildiği Temsilciler Meclisi’nde değişiklik yapılması için bir ihtimal hala var.

Bilindiği üzere, ABD’de altyapı geliştirmelerine 1.2 trilyon dolar bütçe ayıran yasa tasarısına kripto paraların vergilendirilmesi ile ilgili maddeler de dahil edilmişti. Trilyon dolarlık harcamanın 28 milyar dolarlık bölümünün kripto paradan alınacak vergiyle finanse edilmesi hedefleniyor. Bununla beraber, vergilendirilecek olan tarafları belirleyen “aracı” tanımının çok geniş tutulması, ABD’de yeni gelişen kripto para sektörünün önünü tıkayacağı, inovasyonu engelleyeceği gerekçesiyle tepki çekmiş ve endişe yaratmıştı. Özellikle dijital varlıkların diğer kişiler adına transferini gerçekleştiren tüm hizmetleri vergilendirmeye yönelik girişimin sektöre darbe vuracağından kaydı duyuluyordu. Tasarının aracı tanımı kapsamına giren geliştiriciler ve madencilerin elde edemeyecekleri raporlama bilgilerini sağlamak zorunda kalacakları iddia ediliyor ve tasarının alelacele, acemi bir şekilde hazırlandığı savunuluyordu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl