ABD Hazine müsteşarı bugünkü toplantıda “Daha fazla regülasyon” diyecek

ABD'deki sabit coin tartışmalarıyla ilgili bugün Temsilciler Meclisi'ndeki bir komite önemli bir toplantı düzenleyecek. Hazine Bakanlığı müsteşarı olan Nellie Liang'ın da toplantıya katılacak. Müsteşarın toplantı öncesinde verdiği yazılı beyanda ise çok daha fazla regülasyon talep edeceği görülüyor.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi bugün sabit coin’lerle ilgili bir toplantı düzenleyecek. Dijital Varlıklar ve Finansın Geleceği başlıklı toplantıda, Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu da, sabit coin’ler hakkında bir rapor yayımlayacak.

Hazine Bakanlığı müsteşarı olan Nellie Liang’ın da katılacağı toplantı TSİ 18’de başlayacak. Liang’ın özellikle kaldıraçlı işlemlerin getirdiği risklere ve aracı kurumların regülasyonuna vurgu yapması bekleniyor.

Liang, Başkan’ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu’nun geçen yılki raporuna ve sabit coin’lere odaklanacak olan Komite toplantısında devlet tarafını temsil eden tek kişi olacak.

Yazılı beyanda belirtti: Daha fazla regülasyon gelmeli

Hazine müsteşarı, toplantı öncesi verdiği yazılı beyanında ise özellikle, kripto para borsaları, sabit coin ihraççıları, geleneksel bankalar ve yatırım şirketlerinin de dahil olduğu kripto para endüstrisindeki aracı kurumların daha fazla regüle edilmesi gerektiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Hem geleneksel hem de dijital tabanlı aracı kurumların; yatırımcılar, tüketiciler ve şirketler için vâr olan riskleri tamamen yok ettiğine ikna olacak kadar regülasyon gelmelidir. Sabit coin’lerdeki katlanarak yaşanan büyüme, bu regülasyon çerçevesinin bir an önce hazırlanması gerektiğinin de bir göstergesidir. 2020’nin başında 5 milyar dolarlık değeri olan bu piyasanın şu anki değerinin de 175 milyar dolar olduğu unutulmamalıdır”

“Kaldıraçlı işlemlerin zararını geçmişte de gördük”

Liang, toplantıda değineceği konuları yazdığı beyanında kaldıraçlı işlemlerin de ayrı şekilde kontrol edilmesi gerektiğini söyledi:

“2007-2008 mali krizinde ve tabii ki daha öncekilerde de net şekilde gördük ki, kaldıraçlı işlemler mali istikrarsızlığı artırmada çok kilit bir rol oynayabiliyor.”

“Kurumlar yeterli regülasyon çerçevesini hazırlamıyor”

Sabit coin’leri düzenlemek için daha iyi bir regülasyon çerçevesi oluşturulması gerektiğini ve bunun için de, Kongre’nin harekete geçmesinin zorunlu olduğunu belirten Liang, “Başkan’ın Çalışma Grubu ve Hazine Bakanlığı, elindeki yetkileri bu konuda sonuna kadar kullanıyor ancak otoriteyi elinde bulunduran diğer kurumların, sabit coin’ler için yeterli regülasyon sistemini oluşturduğuna inanmıyoruz” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl