ABD Kongresi kripto madenciliğini radarına aldı: Toplantı yapılacak

Çin'in çevresel etkenleri sebep göstererek yasakladığı ve bu yüzden şirketlerin ABD'ye göç ettiği kripto para madenciliği sektörü, ABD Kongresi'nin bir kez daha radarına girdi. Kongre'nin alt-komitelerinden birinin kripto para madenciliğinin çevreye olan etkileri konusunda, sektör liderlerini de çağıracağı bir toplantı yapmayı plânladığı belirtildi. Toplantı sebebi olarak, New York eyaletinde artan madencilik operasyonları gösteriliyor.

ABD Kongresi’nin bir alt-komitesinin, başta Bitcoin olmak üzere kripto paralardaki madencilik operasyonlarının çevreye olan etkilerinin tartışılacağı bir toplantı yapmayı düşündüğü belirtildi.

ABD medyasından The Block‘un konuyla ilgili bilgi sahibi olan ancak isimlerini açıklamadığı 3 kişiye dayandırdığı haberine göre; Meclis Enerji ve Ticaret Komitesi’nin alt komitesi olan Gözetim ve Soruşturma Grubu, başta Bitcoin olmak üzere iş kanıtı sistemiyle çalışan kripto paraların enerji kullanımını anlatabilecek bir grup uzman listesinin hazırlanması konusunda çalışıyor.

Zamanlama ve toplantıya katılacak kişiler hakkında herhangi bir bilgi verilmezken, toplantının bu ay sonu yapılabileceği belirtiliyor.

Bilindiği üzere Mayıs ayında Çin’in kripto para amdenciliğine tamamen yasak getirmesi üzerine büyük madencilik şirketlerinin çoğu komşu ülkeler Kazakistan ve Rusya ile ABD’ye göç etmişlerdi. ABD bu anlamda en çok göç alan ve sektörün geliştiği ülke olurken, hash oranlarında da zirvede bulunan ülke konumunda…

Toplantının sebebi New York mu?

Alt-komitenin konuyla ilgili hazırlıklarında ise toplantı sebebi olarak New York eyaletindeki gelişmelerin gösterildiği iddia ediliyor. Son dönemde New York’un eskimiş olan güç şebekelerini bazı madencilik şirketlerinin kullanmaya başlaması hem medyanın hem de politikacıların dikkatini çekmişti. Komitenin, bölgedeki madencilik oranının artmasıyla ilgili de endişelerinin olduğu belirtiliyor. Teksas ve Wyoming eyaletlerinde madencilik sektörünün çok daha gelişmiş olmasına rağmen New York’un bu anlamda çok daha fazla konuşulması da dikkat çekiyor.

Ekim ayında da 70’ten fazla çevre koruma grubu, hem Meclis hem de Senato’ya kripto para madencilik operasyonlarının araştırılması konusunda mektuplar göndermişlerdi.

Warren’dan mektup, New York Times’dan eleştiri yazısı

Aralık ayında da kripto paralara karşı düşmanca tavrıyla bilinen senatör Elizabeth Warren, New York bölgesindeki önemli madencilik operatörlerinden biri olan Greeenidge şirketine çevreyle ilgili sorular soran bir mektup göndermişti. Bu mektuptan kısa süre sonra ise ABD medyasının ünlü gazetesi New York Times’da madencilik eleştirisinin yapıldığı bazı yazılar yayımlanmıştı.

Greenidge şirketinin web sitesindeki açıklamalarına göre, firma madencilik operasyonları için ya sıfır ya da çok az karbon kaynaklı enerji kullanıyor. Bilgilerde ayrıca New York’taki madencilik şirketinin elektrik enerjisi için de doğal gaz kullandığı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl