ABD Kongresi’ndeki kripto para toplantısında ne konuşuluyor?

ABD Senatosu Tarım, Beslenme ve Ormancılık Komitesi’nde şu dakikalarda kripto para sektörünü yakından ilgilendiren önemli bir toplantı gerçekleşiyor.

TSİ 18.00’de başlayan toplantı, “Dijital varlıkları araştırmak: Riskler, regülasyon ve inovasyon” başlığı altında yapılıyor. Komite üyeleri, ABD Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Benham ve önde gelen kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’ı dinliyor ve sektörle alakalı sorular yöneltiyorlar.

100 milyon dolarlık bütçe talebi

Daha önce yaptığı açıklamalarda, CFTC’nin kripto paralar konusunda yetkili birincil kurum olması gerektiğini savunan Behnam, bugünkü toplantıda da kriptoyu denetlemek için yeterli kaynaklarının olmadığını ve 100 milyon dolarlık bütçenin iyi bir başlangıç noktası olabileceğini ifade etti.

“Beyaz Saray ile çalışıyoruz”

Behnam, CFTC’nin birkaç aydır Beyaz Saray ile birlikte kripto para konusunda çalıştığını, başkanlık emrinin ne zaman çıkacağı hususunda net bilgisinin olmadığını söyledi. Bilindiği üzere, geçtiğimiz ay Beyaz Saray’ın Şubat’ta kripto paralar konusunda kapsamlı bir hükumet stratejisinin oluşturulmasına yönelik bir başkanlık emri yayımlanacağı öğrenilmişti.

“Bitcoin emtiadır”

CFTC Başkanı, toplantının ilerleyen dakikalarında, ABD Senatörü Roger Marshall’ın sorusu üzerine, bazı coin’lerin değer saklama aracı işlevi gördüklerini ifade etti. Behnam, “Bitcoin, bu anlamda genellikle altın ile kıyaslanır.” dedi. Marshall’ın Bitcoin’in bir emtia olup olmadığına ilişkin sorusunu da yanıtlayan Behnam, “New York Doğu Bölgesi Mahkemesi’nin 2018’deki kararına göre Bitcoin bir emtiadır.” şeklinde konuştu.

Toplantıda Bitcoin‘in çevreye olan etkisi de gündeme geldi. Behnam, bu konuyu araştırmak üzere CFTC’nin iklim bölümünün çalıştığı bilgisini verdi.

Son olarak CFTC Başkanı, nakit piyasalarını düzenlemek için daha fazla yetkiye ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Behnam’ın ardından FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’a geçildi. Bankman-Fried, haberin yazıldığı dakikalarda senatörlerin kripto parayla ilgili sorularını yanıtlamaya başladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl