ABD’li yetkililer, FTX gündemi ile basının karşısına geçti

New York Güney Bölgesi ABD Savcılığı, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in tutuklanmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in ABD hükümetinin talebi üzerine Bahamalar’daki konutunda tutuklandığı haberleri gündeme bomba gibi düştü. Bugün ABD’li yetkililer FTX’in kurucusunun tutuklanmasıyla ilgili soruları cevaplandırmak üzere basının karşısına geçti.

ABD Savcısı Damian Williams, FTX’in bir ay önce battığını ve “milyarlarca dolarlık müşteri fonunu yok ettiğini” belirterek sözlerine başladı. Bu suçlamalara geçen hafta çarşamba günü yetki verdiğini söyleyen Williams, “Büyük jüri cuma günü SBF’yi suçladı. Savcılar bir tutuklama emri çıkarttı ve Bahamalar polisi de bu emri bugün uyguladı.” ifadelerini kullandı.

İddianamede 8 suçlama bulunuyor ancak dördü öne çıkıyor

Williams, İddianamede 8 suçlamanın olduğunu ancak gerçekte sadece dört alanda suç işlendiğinin görüldüğünü bildirdi. Bunlar arasında, FTX.com müşterilerini dolandırmak, Alameda’ya kredi verenleri dolandırmak, FTX’teki yatırımcıları dolandırmak ve kampanya finansmanı ihlalleri yer alıyor.

Siyasilere bağış müşteri fonlarından

Williams ayrıca, SBF’nin siyasi adaylara yaptığı bağışların müşteri fonlarından geldiğini de “Bu katkılar varlıklı işbirlikçilerden geliyormuş gibi gösterilirken aslında Alameda Research’ün çalınan müşteri parasıyla finanse edildi.” sözleriyle duyurdu. ABD’li savcı, “Bu tür şeyleri karşılaştırmak zor, ancak bunun Amerikan tarihindeki en büyük finansal dolandırıcılıklardan biri olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

Kürsüye çıkan yetkililer, FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’im yatırımcıları ve müşterileri yıllarca dolandırdığını ve Bankman Fried’in FTX müşteri varlıklarından milyarlarca doları Alameda’ya yönlendirdiğini bildirdi.

“SBF müşterilerini avladı”

FBI Direktör Yardımcısı Michael Driscoll, SBF’nin müşterilerini “avladığını” söyledi. SEC İcra Şefi Gurbir Grewal, SEC’nin FTX ve SBF’ye yönelik şikayetini gözden geçirerek şirketin beyanlarının çoğunu “yanlış ve yanıltıcı” olarak nitelendirdi.

CFTC İcra Direktörü Vekili Gretchen Lowe da kurumunun FTX’e yönelik suçlamalarını aktararak, “İddia edildiği gibi, 8 milyar doların üzerinde müşteri kaybı var.” dedi. Lowe konuşmasında, davalılara FTX’in otomatik likidasyon risk yönetimi sürecinden daha hızlı uygulama süreleri muafiyeti de dahil olmak üzere haksız trading avantajı sağlandığını bildirdi.

CFTC yetkilisi, “Bu büyük dolandırıcılık; Bitcoin, Ether ve Tether dahil olmak üzere eyaletlerarasi trading ürünleri ile bağlantılı olarak gerçekleştirilmiştir.” diye konuştu. Son olarak ABD’nin birçok kurumunun adalete ulaşmak için birbirleriyle etkin bir şekilde çalıştıkları, önemli kanıtlar elde ederek FTX çöküşünün sorumlularının hesap vermeleri için süreci hızlandırdıkları bildirildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl