ABD’de çift partili komite grubundan CFTC başkanına kripto para talebi

ABD'de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat kanattan bazı kanun yapıcılar Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Behnam'dan kripto paralar ve kurumun bu varlıkları regüle etmedeki rolü hakkında kendilerine detaylı bilgi vermelerini talep etti. Behnam Ekim ayında, Senato Tarım Komitesi'ne, kripto para odaklı suçlara yönelik baskılarının sadece "buzdağının görünen kısmı" olduğunu söylemişti. Milletvekillerinin de şimdi "yüzeyin altında" ne olduğunu öğrenmek istedikleri belirtildi.

ABD’li çift partili Tarım Komitesi’nden bazı kanun yapıcılar, Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu başkanı Rostin Benham’dan, Ekim ayında kendilerine verdiği bilgilerle ilgili detaylar talep ettiler. Salı günü Benham’a yazılan resmi mektupta kanun yapıcılar, Benham’dan kripto para piyasalarıyla buradaki suç oranlarının büyüklüğü, geleneksel finans odaklı suçlardan nasıl ayrıldığı ve CFTC’nin piyasa ve tüketici korumasını nasıl sağladığı konusunda detaylı bilgiler istediklerini belirttiler.

Mektup, ABD Senatosu Tarım, Beslenme ve Ormancılık Komitesi ile ABD Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi liderleri tarafından imzalandı.

Yetkilerin genişletilmesini istemişti

Aralık ayında başkanlığı Senato tarafından onaylanan Benham, adaylığı esnasında, Ekim ayında Senato Tarım Komitesi karşısına çıkmış ve burada yaptığı konuşmada CFTC’nin kripto paralarla ilgili suç operasyonlarının buzdağının görünen yüzü olduğunu söylemişti. Benham ayrıca, CFTC’ye çok daha fazla yetki verilmesinin doğru olacağını ve kurumun kripto paraları regüle etme konusunda bir numaralı regülatör olması gerektiğini söylemişti.

Kripto paralar emtia mı, menkul kıymet mi?

ABD’de SEC ve CFTC’nin yetki konularında aralarında mücadele olduğu da biliniyor. Tartışma, kripto paraların birer emtia mı yoksa menkul kıymet mi sayılması noktasında başlıyor. SEC başkanı Gary Gensler, Bitcoin‘in bir menkul kıymet değil emtia olduğunu kabul etmesine rağmen ikinci en büyük kripto para olan Ethereum konusunda sürekli olarak sessiz kalması da dikkat çekiyor. XRP’yle ilgili de, Ripple ile olan dava da şu anda devam ediyor.

“Tarım Komitesi’nin gücü…”

Uzmanlar ise CFTC’ye yazılan mektup sonrasında kurumun, kripto paralar konusunda bir hamle yapabileceğini belirtiyorlar. Şikago merkezli hukuk firmasında CFTC’nin uygulamaları konusunda uzman olarak çalışan Matthew Kluchenek, konuyla ilgili CoinDesk’e yaptığı yorumda, mektubun özellikle, CFTC’nin son dönemde hedef aldığı merkeziyetsiz finans alanına değindiğini belirtti:

“Benim mektuptan anladığım, komite, CFTC’den DeFi alanına daha detaylı şekilde bakmasını ve buradaki işlemlerle ilgili aksiyon almasını istiyor. Ben komitenin kısa vadede CFTC’nin yetkilerini artıracağını düşünmüyorum. Tarım Komitesi aslında çok güçlü bir grup. Otoriteleri var. Ve eğer, bir kurumun bazı hamleler yapması için elinde yeterli gücü olmadığını düşünüyorlarda, o gücü kuruma sağlayacak komite Tarım Komitesi’dir”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl