ABD’de ilk kez bir DAO resmen onay aldı

ABD'de kripto paralara ve teknolojik gelişmelere verdiği destekle bilinen Wyoming eyaletinde American CryptoFed adlı bir DAO yasal onay aldı ve ülkede bu anlamda bir ilk oldu.

American CryptoFED DAO, Wyoming Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’de yasal olarak tanınan ilk DAO (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) olma hakkını elde ettiğine yönelik resmi bildirimi aldı. Wyoming eyaleti bu sene, DAO’ları farklı çeşit bir limited şirket (LLC) olarak gören yasayı da onaylamıştı.

American CryptoFed DAO’dan yapılan açıklamada, hedeflerinin sıfır enflasyon, sıfır deflasyon ve sıfır işlem maliyetiyle bir para sistemi oluşturmak olduğu belirtildi.

Merkezi otorite karışamayacak

American CryptoFed DAO, SEC komisyon üyesi Hester Peirce tarafından, Tokenlar için Güvenli Liman Teklifi’ndeki tanıma uygun bulunan ve onaylanan kendi yönetim tokenı tarafından yönetilecek. DAO’nun kuralları, yönetim token sahipleri tarafından belirlenecek bir konsensüs ile kararlaştırılacak ve kurallara herhangi bir merkezi otorite tarafından müdahale edilemeyecek. İşlemler ise şeffaf ve değiştirilemez bir blok zincirde tutulacak.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Wyoming eyaleti dışişleri bakanı olan Edward Buchanan, eylaretin limited şirketler olan LLC’leri kabul ettiği 1977 yılından bu yana inovasyonu desteklediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Wyoming’in iş dünyası ve teknolojide inovasyona destek olma konusunda bir şöhreti var. Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlara (DAO), yasal hak tanıdığımız için bu inovatif özelliğimizi sürdürmekten dolayı gururluyuz. Wyoming Dışişleri Bakanlığı tarafından, yasal olarak tanınan ilk DAO olduğu için de CryptoFed DAO’yu tebrik ediyorum”

“İşlem maliyetleri yok oluyor”

American CryptoFed DAO CEO’su Marian Or ise “Wyoming eyaleti, ABD’deki lider dijital varlık yargı bölgesidir ve şimdiki DAO kanunuyla birlikte, dünyanın en önemli blok zincir yargı bölgesi olmuştur. Bu da, büyük kitlelerin kabul edeceği, gerçek bir dijital para yaratabileceğimiz anlamına geliyor” dedi.

Orr ayrıca; “Bizim dijital paramız belediyelere, işletmelere ve tüketicilere, süreç maliyetleri olmadan dijital işlem yapma fırsatı tanıyor olacak. Eski bir belediye başkanı olarak bu tür maliyetlerin çok hızlı arttığını ve büyük yük olduğunu söyleyebilirim. Yani bizim şehirlerimiz ve onlara bağlı tüm unsurlar artık süreçlerde önlerine çıkan maliyetlerden ötürü para kaybetmeyecekler. Belediyeler de vergi artırımı yapmadan ekstra gelir elde edebilecek”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl