ABD’de milyarlarca dolarlık emeklilik fonlarının kriptoya ilgisi artıyor

Son olarak ABD'de Fidelity şirketinin emeklilik fonlarının bir kısmını Bitcoin'e çevirmesine izin vermesinin ardından daha da tartışılmaya başlanan kripto paralarla emeklilik birikimi yapma konusunda ilginin gittikçe arttığı belirtildi. ABD medyasına göre, kripto-emekliliğe olan ilgi fiyat düşüşlerinden sonra da azalmadı, hatta tam tersine milyarlarca dolarlık fon yöneticilerinin bu alana ilgisi artmaya başladı.

Kripto paralarda Mayıs ayı başından itibaren yaşanan büyük düşüşler de, ABD’deki kripto para temelli emeklilik fonlarının artışını engelleyemedi. ABD medyasından Wall Street Journal’ın haberine göre; Kuzey Amerika bölgesindeki bu tür fonları yöneten kurumlar hala kripto paralar hakkında “bullish” bir bakış açısına sahipler…

“Ya çıkalım ya da iki kat artıralım”

WSJ’deki haberde ilgideki artışın varlık yönetim firması VanEck’e de yansıdığı belirtilirken fon yönetimlerinin Mayıs ayından bu yana yaşanan büyük düşüşlerden ötürü ya kripto paralardan tamamen çıkmak ya da yatırımları
2 kat oranında artırmayı düşündükleri yazıldı. Haberde 5 milyar dolarlık bir fon yöneten ve geçtiğimiz sene Bitcoin ile Ethereum‘a 25 milyon dolar yatırım yapan Houston’da bir itfaiyeciler emeklilik fonunun yaşanan volatilite konusunda endişe duymadığı aktarıldı. Fon yönetimi adına gazeteye konuşan Ajit Singh “Volatilite ve büyük değişimlerin ne olduğunu biliyoruz. Bu beklentimiz dahilinde olan bir durumdu” dedi.

“Ayı sezonu bizim için fırsat”

Polisler için yönetilen Virginia merkezli bir emeklilik fonu ise kripto paralarda yaşanan son düşüşleri bir alım fırsatı olarak görüyor. Haberde Fairfax adlı fonun 30 bin kişi adına yönetildiği ve toplamda 6.6 milyar dolarlık varlığa sahip olduğu bildirilirken, fonun yatırım yöneticisi de WSJ’ye “Kripto kışında yatırımları artırmak ve gelir düzeyini gelecek için katlama şansı elde etmek çok daha çekici” dedi. Fonun, toplam varlığının %4.5’ini kripto paralara yatırdığı belirtildi.

Ancak tüm fonlar da kripto paraları bir fırsat olarak görmüyor. Kaliforniya’da öğretmenler için yönetilen tam 300 milyar dolarlık bir emeklilik fonunun ise yüksek risk içerdiği gerekçesiyle kripto para yatırımlarına izin vermediği de haberde verilen bilgiler arasındaydı.

Çalışma Bakanlığı yetkilisi “Tehlikeli” demişti

Hatırlanacağı üzere ABD’de emeklilik birikim çeşitlerinden biri olan ve 401(k) plânı olarak da bilinen yatırımların en büyük sağlayıcılarından biri olan Fidelity şirketi, katılımcıların, portföylerinin bir kısmını Bitcoin’e çevirmesine olanak tanımaya başlamıştı. ABD Çalışma Bakanlığı’ndan bir yetkili ise bu tür bir yatırım şeklinin Amerikan vatandaşlarının finansal güvenliğini tehlikeye atacağını söylemişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl