655 milyar dolarlık yatırım devinden Bitcoin odaklı yeni ETF

Geçtiğimiz hafta kripto para odaklı bir ETF çıkaran finansal ürün sağlayıcısı ve varlık yönetim firması Schwab Asset Management'ın yöneticisi David Botset katıldığı bir programda, müşterilerinden gelen yoğun talep nedeniyle böyle bir ETF çıkardıklarını belirtti ve "Bu kendine özgü olan ve diğer Bitcoin odaklı ETF'lerden ayrılan bir ürün. Bu durum zamanla daha iyi ortaya çıkacak" dedi. Borsa yatırım fonunun içinde MicroStrategy ve Coinbase gibi şirketler in hisseleri de bulunuyor.

ABD yıllardır bir spot Bitcoin ETF’inin SEC tarafından onaylanıp onaylanmayacağını tartışırken, 2021 boğa sezonuyla birlikte bu konu da adeta zirve yaptı. Vadeli Bitcoin ETF’leri kabul edilirken, aynı zamanda birçok yatırım şirketi de dolaylı yoldan kripto paralara yatırım fırsatı sunmaya başladı.

Bu şirketlerden biri de ETF üreticisi Schwab Asset Management oldu. ABD’nin en büyük ETF üreticisi şirketi olan ve yönetimi altında 665 milyar dolardan fazla varlık barındıran Schwab Asset Management, geçen hafta önemli bir Bitcoin odaklı ETF ürününe imza attı.

Coinbase, MicroStrategy gibi şirketler var

“Schwab Kripto Tematik ETF” adındaki ve Bitcoin odaklı çalışan şirketleri içinde barındıran bu endeks fonu; Coinbase, RIOT Blockchain, Marathon Digital, MicroStrategy gibi Bitcoin odaklı çalışan şirketlerin hisselerini takip ediyor.

“Müşterilerin yoğun talebi üzerine çıkardık”

Konuyla ilgili CNBC’nin ETF programında konuşan şirket yöneticisi David Botset müşteri talebine vurgu yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“ETF’in çıkış zamanı ayı piyasası dönemine denk gelmiş olabilir ancak zamanı bilerek seçmedik. Bizi aslında zaman çok da ilgilendirmiyor. Schwab olarak piyasada belli bir zamanlama tutturmaya çalışmıyoruz. Şu an dibi bulduk mu, bulmadık mı bunu düşünmedik. Bizi bu noktaya getiren müşterilerimizden gelen yoğun talep oldu. ETF’in en önemli özelliklerinden biri de maliyetinin az olması. En az maliyete sahip olan ETF’lerden birini çıkardık. İlk 10’daki kripto para şirketleri zaten birçok ETF’in içinde var evet… Ama bizim farkımız endeks tasarımında… Örnek olarak Bitcoin ATM’lerinin en büyük ağına sahip olan NCR Network de bu endeksin içinde, kurumsal yatırımcılara kripto işlemleri ve saklama hizmetleri veren StoneX de… Bunlar bizim yatırım fonumuzu diğerlerinden ayıran şirketler. Bu durum zamanla daha da iyi görülecek”

4 Ağustos günü yatırıma açılan Schwab Crypto Thematic ETF, çıktığı günden bu yana %5’lik artış gösterdi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl