ABD’deki kripto para madenciliği toplantısına katılacak isimler belli oldu

Kripto para madenciliğinin harcadığı enerjinin yeniden tartışıldığı şu günlerde ABD bu konuda çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapacak. ABD Kongresi Enerji ve Ticaret Kontrol Alt-Komitesi yarın yapılacak toplantı öncesinde katılımcıları açıkladı. Listede kripto para topluluğunun yakından tanıdığı bir isim olan Bitfury CEO'su Brian Brooks da bulunuyor.

ABD Kongresi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nin, Aralık ayında kripto para sektörünün önemli yöneticilerini ağırladığı toplantının ardından, şimdi de kripto para madenciliği konusunda önemli bir toplantı daha yapılacak. Kongre’nin başka bir alt komitesi olan Enerji ve Ticaret Kontrol Grubu’nun düzenleyeceği toplantıyla ilgili resmi açıklama da yapıldı.

“Bir evin 8 ilâ 70 günlük enerji harcaması…”

Yapılan açıklamada Komite’nin Bitcoin ve Ethereum madenciliğiyle ilgili bakış açısı da yansıtıldı. Duyuruda Bitcoin ve Ethereum’un enerji kullanımıyla ilgili tartışılacak rakamlar ortaya koyuldu ve bir işlemin, ABD’de bir hanenin, 8 (Etheruem için) ilâ 70 (Bitcoin için) günlük enerji harcamasına denk geldiği belirtildi.

Hisse kanıtına bakış daha olumlu

Yayımlanan raporda Ethereum’un geçiş yapması beklenen hisse kanıtına (PoS) da değinildi:

“PoS blok zincirleri madencilerin, hesaplama gücü kullanarak birbirleriyle yarışmasını gerektirmemektedir. Madenciler tarafından koyulan bazı engeller ve muhalefete rağmen Ethereum PoS’a geçişe doğru ilerlemektedir. PoS, PoW’dan %99.99 oranında daha az enerji kullanmaktadır”

Raporda ayrıca PoW’un işgücü katılımına yeterli katkı sağlamadığı, enerji fiyatlarının artmasına sebep olduğu ve yenilenebilir enerji kullanımında da geride kaldığı yazıldı.

Brian Brooks ön plâna çıkıyor

Toplantıyla ilgili bilgilerin verildiği açıklamada katılımcılar da duyurulmuş oldu. Yaklaşık 2 haftadır toplantıya kimlerin katılacağı açıklanmamıştı.

Kongre üyeleri önünde soruları cevaplayacak isimler arasında, Aralık ayındaki Finansal Hizmetler Komitesi toplantısına da katılan Brian Brooks da bulunuyor. Brooks, son toplantıda en çok soru alan isim olmuş ve verdiği net cevaplar, rahat tavırları ve tecrübesiyle takdir toplamıştı.

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Para Kontrol Ofisi başkanlığı da yapan Brooks, görevinden ayrıldıktan sonra kısa süre Binance US’te çalışmış ve daha sonra da Bitfury’ye geçmişti.

Bir başka katılımcı ise Soluna (*Solana değil) CEO’su John Belizaire olacak. Soluna, yenilenebilir enerjiden artan kısımların da kullanılabileceği modüller barındıran veri merkezleri kuran bir şirket. Artakalan enerjinin kullanılması, kripto para madenciliği gibi sektörlerde kâr oranının artırılmasına yarayabiliyor. Toplantının yapılacağı günün açıklanmasıyla Belizaire, bir blog yazısı yazmış ve Bitcoin’in enerji kullanımını övmüştü.

Toplantıda yer alacak bir başka isim ise, Cornell Üniversitesi’nde blok zinciri dersleri veren Ari Juels olacak. Trump dönemi regülatörlerinden Gregory Zerzen de toplantıda bulunacak. Zerzen, Ekim ayında kripto paralar konusunda hükumetin olumsuz tavrını eleştiren bir yazı yazmıştı.

İflas eden madencilik şirketi de rapora girdi

Washington eyaletinin Chelan ilçesinin Kamu Kullanım Bölgesi eski çalışanı Steve Wright da yine soruları cevaplayacak. Chelan bölgesi, Washington’da hidroelektrik gücünün kullanıldığı ve bu yüzden madencilerin de yoğun ilgisini çeken bir bölge olarak biliniyor.

Wright’ın kendisi de, müşterileri 7 milyon dolarlık borç yüküyle bırakan ve iflas başvurusunda bulunan bir kripto madenciliği şirketi olan Giga Watt’ın iflasıyla mücadele etmek zorunda kalan kamu hizmetleri yönetiminin başındaydı.

Raporda bu şirketin iflasına da değinildi ve kamu kullanımına enerji sağlayanlara 700 bin dolarlık büyük bir borç bırakıldığının altı çizildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl