ABD’den Avrupa ve Asya’ya ‘kripto göçü’ var

ABD’li banka düzenleyicileri geçtiğimiz birkaç ay içinde, “kriptonun yarattığı riskleri” vurgulayan bildiriler yayımladı. Fed kripto bağlantısı sebebiyle Custodia Bank’ın üyelik başvurusunu reddetmişti. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) da hacim bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Binance ile şirketin kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao’ya düzenleme ihlalleri gerekçesiyle dava açmıştı. Bilindiği üzere SEC de kripto para borsası Coinbase’e gönderdiği son Wells bildirimi de dahil olmak üzere, yaptırım yoluyla düzenleme peşinde ilerliyor.

ABD’deki kripto para konusundaki düşünceler pek de olumlu değil… Forbes’un aktardığı verilere göre dijital inovasyon ABD dışına taşınıyor.

Kripto geliştiricilerinin çoğu ABD’den gidiyor

Dünya çapında binlerce geliştirici Github aracılığıyla açık kaynaklı kripto projelerine kod yazıyor. En son Electric Capital’in raporuna göre, ABD’nin açık kaynak katkılarındaki hakimiyeti 2017’de yüzde 40 iken 2022’de yüzde 29’a düştü. Bu, ankete katılan kripto geliştiricilerinin yüzde 70’inden fazlasının Avrupa, Latin Amerika ve Afrika gibi yerlerde yaşadığı anlamına geliyor.

Verilere göre Asya’da Hindistan, aktif kripto geliştiricileri arasındaki payını belirgin bir şekilde artırdı. Bitcoin ve diğer kripto paraların değişken fiyatına rağmen, blok zinciri endüstrisi burada hâlâ patlama yaşıyor. Genel olarak, Electric Capital raporu, aylık aktif geliştirici sayısını 2023 yılında, Bitcoin’in ağ değerinde yeni bir zirveye ulaştığı Ocak 2018’deki boğa piyasasına göre yüzde 297 daha fazla olarak hesapladı. Kısacası, Bitcoin’in fiyatı, kötü yönetim ve dolandırıcılıklara yönelik düzenleyici tepkiler sektörün küresel büyümesini engelleyemedi.

Pek çok geliştirici ve girişimci, daha kripto dostu yargı bölgelerini değerlendirmek üzere ABD’den ayrılmaya başladı. İşte sektörün bazı yeteneklerinin gittiği yerler ve nedenleri:

Avrupa Birliği kripto para alanında ilerleme sağlıyor

Avrupa Birliği yakında bloğun ilk kapsamlı kripto tasarısını kabul etmek için oy kullanacak. MiCA adı verilen düzenleme, hangi kripto varlıklarının düzenleneceğini tanımlayacak ve kripto alım satım platformları ile hizmet sağlayıcılarına kayıt için bir yol sağlayacak.

Coinbase gibi Amerikan şirketleri ise halen ABD’li düzenleyicilerin altcoin’lerle nasıl çalışacakları konusunda net olmadıklarından şikayetçi.

Önde gelen kripto şirketleri İsviçre’de

İsviçre uzun zamandır kripto şirketlerine kapılarını sonuna kadar açıyor. Ülke, Ağustos 2021’de “Blockchain Yasası”nı yürürlüğe koyarak fintech, borsa, yatırım fonu veya bankacılık olmak üzere dört farklı kripto lisansı sundu: Eylül 2021’de FINMA, SIX Digital Exchange’e token alım satımı için ilk borsa ve merkezi menkul kıymet saklama lisansını verdi. Ethereum, Solana, Tezos gibi dünyanın en önde gelen kripto kuruluşlarının birçoğu İsviçre’de bulunuyor.

ABD’nin kripto hamleleri eski ihtişamlı günlerini özleyen Londra’ya yaradı

ABD’deki iklimden kazançlı çıkacak bir başka Avrupa fintech merkezi de batı dünyasının bir önceki finans başkenti Londra.

Şubat 2023’te İngiliz Hazinesi kripto paralar için bir çerçeve üzerinde çalışacağını söyledi. Bu, İngiltere’nin en iyi dijital inovasyon merkezlerine ev sahipliği yapmak için AB ile rekabet etmek istediğini gösteriyor. Öte yandan, İngiltere Merkez Bankası bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) için çalışıyor. İngiliz düzenleyiciler MiCA’ya kripto kredilerinin düzenlenmesine ilişkin ek bölümler gibi daha da fazla yerel iyileştirme de ekledi.

Çin, ABD’nin dolar hakimiyetini bitirme peşinde

Forbes’a göre Asya ülkeleri muhtemelen Avrupa ve Birleşik Krallık’tan bile daha ileride…

Hong Kong yetkilileri kısa süre önce endüstriyi çekmek için büyük bir zirveye ev sahipliği yaptı. Nisan ayı sonunda kripto şirketlerinin bankacılık hizmetleri bulmasına yardımcı olmak için bir toplantı da düzenleyecek.

Geçtiğimiz birkaç hafta içinde Çin, Fransız Total şirketine doğal gaz için yuan cinsinden ödeme yaptı. Ayrıca Brezilya ve Çin, ticareti ABD Doları yerine kendi para birimleriyle yapmayı kabul etti. Kazakistan, Laos ve Pakistan ile benzer yuan takas düzenlemeleri halihazırda devam ediyor.

Açıkça kripto ile ilgili olmasa da bu eylemler Çin’in doları tahtından indirme niyetine işaret ediyor.

Japonya sabit coin mevzuatını kabul eden ilk büyük ülke

Bu arada, Japonya Merkez Bankası (BoJ) nisan ayında dijital yen olarak bilinen CBDC’nin kullanımını test edeceğini açıklamıştı.

Bu yıl G7 başkanlığını yürüten Japonya, Haziran 2023’te yürürlüğe girecek olan sabit coin mevzuatını kabul eden ilk büyük ülke oldu. Japonya kendisini yalnızca bir kripto merkezi olarak değil, aynı zamanda bir Web3 merkezi olarak da konumlandırıyor.

“ABD’nin liderliği son bulabilir” uyarısı

Kriptonun geleceği dünya çapında birçok ülkede parlak görünüyor. Forbes’a göre, ABD’li kripto girişimcilerinin şirketlerini geliştirmek adına denizaşırı ülkelere taşınmaları ABD’nin küresel bir ekonomik lider olarak kalamayacağının göstergesi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl