ABD’li Bitcoin madenciliği şirketi, rekor sayıda cihaz alımına gidiyor

Nasdaq’ta listelenen Bitcoin madenciliği şirketi Marathon Digital, madencilik cihazları üreticisi Bitmain’den rekor sayıda Antminer S19 XP satın almak için anlaşma yaptı. Söz konusu model, piyasada mevcut olan en güçlü cihaz ve saniyede 140 terahash gücünde.

Toplam cihaz sayısı 200 bine yaklaşacak

Yeni satın alınan cihazlar, 2022’nin Temmuz ile Aralık ayları arasında teslim edilecek. Yapılacak olan teslimatlarla beraber Marathon’un ekipman sayısı 199 bine çıkacak. Böylece şirket, dünyanın bilinen en büyük halka açık Bitcoin madencilik şirketi olacak. Mevcut ağ verileriyle Marathon, saniyede 23.3 eksahash’lik bir kapasiteye ulaşacak. Şirketin madencilik kapasitesi yüzde 600’den fazla artırılacak. Marathon, şu anda çalışır durumda olan 31 bin cihaza sahip ve bu cihazların toplam kapasitesi ise saniyede 3.2 eksahash.

Haberin etkisiyle Marathon Digital’ın hisseleri, hafta içinde yüzde 13 oranında artış gösterdi. Şirketin piyasa değeri de 4 milyar dolara yaklaştı.

Bitcoin madenciliğinde kullanılan cihazların tamamının işlem gücünü ifade eden hash rate, son zamanlarda en yüksek seviyelere çıktı. BTC.com’a göre, 21 Aralık’ta bu oran, 193 eksahash olarak kaydedildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl