ABD’li devlet kurumlarından bankalar için kripto para kılavuzu geliyor

Bankaların ciddi şekilde Bitcoin başta olmak üzere kripto para entegrasyonunu sağlamaya çalıştığı ABD'de, devlet kurumlarından da bu konuda yeni bir hamle geliyor. FED, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Para Kontrol Ofisi; bankalar ile finansal kurumlara yol göstermesi için detaylı bir kılavuz yayımlayacak. Kılavuzun gelecek sene tamamlanması bekleniyor.

bitcoin (43) abd

ABD’li üç devlet kurumundan bankaların da dahil olduğu finansal kurumların gelecek seneden itibaren Bitcoin ve kripto paralarla nasıl entegre olacağı konusunda ortak bir açıklama yapıldı. Merkez Bankası FED, Federal evduat Sigorta Kurumu (FDIC) ve Para Kontrol Ofisi (OCC); Bitcoin’in bankalara, müşterilerine ve finansal sisteme sağlayabileceği muhtemel faydaları gördüklerini ancak müşteri korunmasının sağlanması ve kanunlar ile regülasyonlara uyma amaçlı olarak netlik yaratılması açısından bir kılavuz yayımlayacaklarını duyurdular.

Yapılan açıklamada kurumların birbirleri arasında bu konuda bir rehber hazırlanması adına görüşmeler yaptıkları ifade edildi ve şunlar yazıldı:

“Belirsizliği ortadan kaldırmak adına kurumlar arası hızlı görüşmeler yapılmış ve kripto varlıklar ile çeşitli konularda uzman olan görevliler ilk aşamada birbirleriyle analizler ortaya koymuşlardır.”

Regülasyon kurumlarının bankaların ilgi duyabileceği Bitcoin odaklı işlemler hakkında fikir alışverişinde bulundukları ve konuların saklama, Bitcoin teminatlı kredi alma, ödemeler, müşterilerin alım ve satım işlemlerinin kolaylaştırılması ile bankaların bilançolarında Bitcoin tutmasını kapsadığı dile getirildi.

Kurumların bu konular hakkında henüz net kararlara varamadıkları ve görüşmelerin devam edeceği, aynı zamanda bu konudaki net ve detaylı rehberin de gelecek sene hazır olacağı belirtildi.

Hatırlanacağı üzere Ekim ayında FDIC başkanı Jelena McWilliams bazı regülasyon kurumlarının, bankaların Bitcoin ve kripto paralar konusunda daha net bir rehbere sahip olmaları için çalışma içinde olduklarını söylemiş ve “Bence artık bankaların, bu evrende çalışmasına ve vârolan riskleri azaltacak şekilde müşterilere hizmet vermesinin önünü açmalıyız” demişti.

3 kurumun çalışmaya Mayıs ayında başladıkları belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl