ABD’li iki senatör kripto para yasa tasarısını resmen sundu

Uzun zamandır konuşulan ve sektör tarafından merakla beklenen kripto paraları regüle etme amacıyla hazırlanan yasa tasarısı bugün ABD'de resmen tanıtıldı. İki senatör Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand'ın başını çektiği yasa tasarısı, daha önce de birçok kez belirtildiği gibi kripto para regülasyonlarını bazı istisnalar dışında Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'na devrediyor. Tasarı, kripto paralar konusunda hem regülatörlere hem de yatırımcılara ciddi bir kanun netliği öne sürdüğünü iddia ediyor.

SEC başkanı Gary Gensler’ın “Vahşi Batı” olarak nitelendirdiği kripto para evreni için uzun vadeli bir çalışma sonucu oluşturulmuş ilk ve hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Kongre üyeleri tarafından desteklenen bir yasa tasarısı ABD’de bugün resmen açıklandı.

“Koruma duvarları için ilk adımı atmaya hazırız”

Çalışmalarını uzun süredir kamuoyuyla paylaşan iki senatör Kirsten Gillibrand ve Cynthia Lummis, bugün yaptıkları açıklamalar ile yeni yasa tasarılarını bir kez daha ancak detaylı bir şekilde tanıttılar. Senatörler, “gelişmekte olan kripto para piyasası etrafına koruma duvarları örecek olan” ilk büyük adımı atmaya hazır olduklarını belirttiler.

Bilindiği üzere ikilinin başını çektiği kanun tasarısının adı, daha önceden “Sorumlu Finansal İnovasyon Yasası” olarak açıklanmıştı.

“Buğday, petrol, çelik gibi…”

Daha önce de açıklandığı gibi yasa tasarısı, dijital varlıkların regülasyonunu CFTC yani Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’na devrediyor. Dolayısıyla kripto paralar ve dijital varlıklar daha çok buğday, petrol ve çelik gibi emtialara benzetiliyor. Dolayısıyla sektör SEC’ye değil, CFTC’ye teslim edilmiş olacak. İki kurum arasında bu anlamda mücadele olduğu da biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – BNB’ye SEC soruşturması: Binance’ten ilk açıklama

“Yardımcı varlık olacaklar ve menkul kıymet gibi görülmeyecekler”

Gillibrand ve Lummis’in ofislerinden yapılan açıklamada, bazı istisnalar dışında tasarının dijital paraları, birer “yardımcı varlık” olarak gördüğü ancak bunun için de bu varlıkların yatırımcıları, bir sermaye havuzu oluşturma vaadiyle çekmemesinin gerektiği belirtildi:

“Bu tasarı aylarca süren çalışma ve yardımcı olan senatörlerle yapılan tartışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kripto paralar ve diğer dijital coin’lere; temettüler, tasfiye hakları ya da ihraççıda finansal çıkar sağlamadığı sürece menkul kıymet kanunu uygulanmayacaktır. Dolayısıyla bu varlıklar, geleneksel menkul kıymetlerde olduğu gibi SEC gözetimi altında bulunmayacaktır.”

“SEC’ye senede iki kez açıklama zorunluluğu…”

Yasa tasarısında yardımcı varlıklarla ilgili detayların da verilmesi dikkat çekti. Tasarıda, CFTC’nin gözetim konusunda sorumlu olmasına rağmen bazı varlıkların SEC’ye de senede iki kez bildirimde bulunmaları zorunlu kılındı:

“Tamamiyle merkeziyetsiz olmayan ancak bir menkul kıymet olma standartlarını da karşılamayan bu tür varlıklarla ilgili ihraççılar senede iki kez SEC’ye bildirim ve açıklama yapmak zorunda olacaklar.”

“Sabit coin’ler %100 şekilde yüksek kalite likit varlıklarla korunacak”

Tasarıda son dönemin en çok atrtışılan konusu sabit coin’lere de değinildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Sabit coin’leri koruyan rezervlerin yüksek kalite likit varlıklardan oluşması gerekmektedir. Aynı zamanda sabit coin ihraççısı şirketler, kamuya açık bilgiler de sağlamak zorunda kalacaklar.”

Tasarıda ayrıca bankaların da sabit coin çıkarmaları istemeleri durumunda özel bir sürece tâbi tutulacakları yazıldı.

“İnovasyon baltalanmadan açıklık ve netlik gelecek”

Senatör Lummis konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında senatör olduğu eyalet Wyoming’in kripto para dostu bir yer olmasına vurgu yaptı:

“Benim eyaletim olan Wyoming, dijital varlık regülasyonları konusunda liderlik eden bir yer oldu ve bu başarıyı ülke çapında da sürdürmek istiyorum. Endüstri her geçen gün büyüyor ve biz tüketiciyi korurken aynı zamanda inovasyonun da önüne geçmemeye dikkat etmeliyiz.”

Aynı açıklamada değerlendirmelerde bulunan diğer senatör Gillibrand da, “Bu çalışma hem endüstri hem de regülatörler için bir netlik oluşturacak. Aynı zamanda da dijital varlık piyasasının gelişimini de sürdürmesini sağlayacaktır” dedi.

Yapılan açıklamada ayrıca, yasa tasarısının hazırlanmasında Cumhuriyetçi senatörler Mitch McConnell ve Pat Toomey’nın yanı sıra, Demokrat senatörler Ro Khanna ve Ron Wyden’ın da büyük katkı verdikleri belirtildi.

2013 yılından bu yana Bitcoin yatırımı yapan Cynthia Lummis, kripto para yasa tasarısı kararını ilk olarak Aralık ayında açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl