BNB’ye SEC soruşturması: Binance’ten ilk açıklama

SEC'nin kripto para borsası Binance'in token'ı BNB'yi inceleme altına aldığı öne sürüldü. Bloomberg, kurumun bu token'ın bir menkul kıymet niteliği taşıyıp taşımadığını soruşturduğu ve Binance'in özellikle ilk dönemini incelediğini bildirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Binance’in kripto parası BNB’yi, bir menkul kıymet niteliği taşıyıp taşımadığı konusunda incelemeye aldığı iddia edildi.

Bloomberg‘in haberine göre SEC, BNB token’ına yönelik soruşturma başlattı. ABD’nin finansal piyasaları düzenleyen kurumu, borsanın ilk faaliyet dönemini mercek altına aldı. Kurum görevlileri, 2017’deki BNB token satışının kayıt dışı bir menkul kıymet satışı olup olmadığına odaklanıyor.

Binance’ten ilk açıklama

Binance’ten konuya ilişkin yapılan ilk açıklamada, “Eğitim, yardım ve bilgi taleplerine verdiğimiz yanıtlar dahil olmak üzere, regülatörlerle devam eden görüşmelerimiz hakkında yorum yapmamız uygun olmaz. Yetkililerle iş birliği içerisinde çalışıyoruz ve düzenleyici kurumların belirlediği tüm gereklilikleri yerine getirmeye devam edeceğiz.” denildi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise henüz bir yorumda bulunmadı.

Bir şirketin SEC tarafından soruşturulması, o şirkete veya çalışanlarına karşı dava açacağı anlamına gelmiyor. Sürecin bir davayla sonuçlanmayabileceği, yürütülen soruşturmanın neticelenmesinin aylar alabileceği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Binance CEO’su Zhao: 46 BTC’yi yanlış adrese yolladım

100 milyon BNB, 15 milyon dolara…

BNB’nin token satışı, 2017’nin Temmuz ayında yapılmıştı. Binance, 100 milyon BNB satarak 15 milyon dolar toplamıştı. Token satışında 0.15 dolara satılan BNB, 675 doları aşmıştı.

Binance, daha önce de ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından inceleme altına alınmıştı. CFTC, Binance’i ABD’li yatırımcıların platformda işlem yapmasına izin verilip verilmediği konusunda soruşturuyordu. Mart 2021’de başlatılan soruşturmadan o günden bugüne herhangi bir ses çıkmadı. Mayıs 2021’deki bir başka Bloomberg haberinde ise Binance’in ABD Adalet Bakanlığı ile İç Gelir Servisi tarafından soruşturulduğu öne sürülmüştü.

SEC, Ripple tarafından çıkarılan XRP’yi bir menkul kıymet olarak değerlendirmiş ve Ripple ile iki yöneticisine dava açmıştı. 2020’nin Aralık ayında açılan dava, halen devam ediyor.

Gensler, borsaları hedef almıştı

SEC Başkanı Gary Gensler, geçtiğimiz günlerde kripto para borsalarını hedef alan bir açıklama yapmıştı. Gensler, borsaların platform içerisinde kendi kullanıcılarına karşı işlem yaptığını, bu durumların yaşanmaması için de bu şirketlerin SEC’ye bağlı olmaları gerektiğini söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl