Ray Dalio: Evergrande krizi yönetilebilir

Yönetimi altında 105 milyar dolarlık varlık bulunduran Bridgewater şirketinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Ray Dalio, Çinli dev emlak şirketi Evergrande krizi ve Bitcoin hakkında konuştu. Bitcoin'in başarılı olması durumunda, değerinin şu ankinden çok daha fazla olacağını belirten Dalio, Evergrande krizinin ise yönetilebilir olduğunu belirtti.

ray-dalio

Geçtiğimiz günlerde “Bitcoin yatırımım var. Nakit hala çöptür.” yorumu yapan Bridgewater kurucusu Ray Dalio, Amerikan medyasından Bloomberg TV’ye değerlendirmelerde bulundu.

Evergrande krizinden bir Lehman Brothers olayı çıkmayacağını belirten ve bu durumun ‘yönetilebilir’ olduğunu dile getiren Dalio, Bitcoin konusunda ise yine olumlu konuştu ve en büyük kripto paranın başarılı olması durumunda, şu anki değerinin çok fazla üzerine çıkacağını söyledi.

“Bloomberg Surveillance” programında Tom Keene’nin sorularını cevaplayan dolar milyarderi iş adamının değerlendirmeleri şu şekilde:

“Başarılı olursa Bitcoin çok daha büyük değere ulaşacak”

Bitcoin’in şu an gerçek bir değeri yok. Ona atfedilen bir değeri var. Eğer başarılı olursa, bugünkü değerinden çok daha fazlasına ulaşacak.

“FED’den daha fazla varlık alımı bekliyorum”

Gidişata baktığımız zaman ben, varlık alımlarının azaltılmasından sonra FED’den bu alımları yeniden artırmasını bekliyorum. Elinde nakit tutanlar eksi getiri elde edecekler.

“Evergrande krizi yönetilebilir”

Lehman Brothers olayı her yere yayılan bir krizdi. Yapısal bir hasar ortaya çıkmıştı. FED ve Hazine devreye girinceye kadar düzeltilememişti. Ancak bu kriz, sistemi sallayacak tipte değil. 300 milyar dolarlık bir borç var ve bu yönetilebilir bir meblağ. Krizler sonucunda oluşan borç o ülkenin kendi para birimiyle ödenecekse burada sorun olmaz. Ekonominin temelinde bu vardır. Yatırımcılar bu tür durumlarda her zaman zarar görürler ancak bu işin kuralı her zaman ve her ülkede bu şekildedir. Sistem bu şekilde işler ve sorunlar bu şekilde çözülür.

Çin stratejik bir oyun alanı. Yatırım yapmaya girip hemen çıkmayacaksın. Böyle kırılma anlarında satış yapmak ya da almak çok akıllıca değil. Teknoloji alanındaki savaşı da göz önüne aldığınızda, yatırım portföyünün çeşitlendirilmesi çok önemli.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl