ABD’li politikacılar yüz binlerce dolarlık kripto para aldı

ABD'li Kongre üyelerinin yaptığı yatırımlarla ilgili ilginç bazı detaylar ortaya çıktı. Yatırımlarını belli sürelerde bildirmek durumunda olan politikacıların bir bölümü önemli kripto para yatırımları yaparken, bazıları ise kripto para odaklı hisseleri tercih ediyor. Bitcoin ve Ethereum dışında Cardano, Dogecoin, Ethereum Classic ve Solana'nın tercih edilmesi de dikkat çekiyor.

ABD’li Kongre üyeleri, 10 Haziran’da yaptıkları yatırımları bildirdiler ve bu bildirimlerden ilginç detaylar ortaya çıktı. ABD Temsilciler Meclisi Finansal Açıklama Raporları, ABD Kongresi Finans Bildirimleri ve 2iQ’nun hazırladığı Kongre İşlemleri veritabanına göre politikacıların önemli derecede kripto para ve kripto odaklı hisse senedi yatırımları bulunuyor.

Cumhuriyetçi ve Demokrat olarak burada da ayrılıyorlar

Kripto paralar ve istisnalar dışında birçok hisse senedi ne kadar apolitik olsalar da, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler olarak ayrılan ABD’li politikacıların yatırımlarda da ayrıştıkları görülüyor. Cumhuriyetçi kanat , kripto para yatırımı yapmaktan çekinmezken, Demokratlar ise genelde bu yatırım grubundan uzak duruyor ancak Coinbase (COIN) ve MicroStrategy (MSTR) gibi kripto odaklı hisse senedi alımı da yapıyor.

2018’den bu yana kripto paralar da var

Bazı politikacılar yatırımlarını bildirmeleri gereken günleri geciktiriyor ve bu anlamda kendilerine ek süre veriliyor. Örnek olarak Bitcoin destekçisi Teksas senatörü Ted Cruz, bu anlamda 90 gün ek süre alanlardan bir tanesi… Yine bir Bitcoin destekçisi olan Cynthia Lummis de 2021’deki alımlarını, normalde bildirmesi gereken süreyi 1 hafta geciktirenlerden… ABD’de 2012 yılında geçen Hisse senedi yasasına göre, politikacılar ve onların ekiplerinde çalışanlar ile kurumlarda görevli olan kişiler hisse senetleri, tahvil ve emtia yatırımlarını bildirmek zorundalar. Bu gruba 2018 yılında kripto paralar da eklenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Binance’te Bitcoin çekim işlemleri durduruldu

Hangi politikacı, ne aldı: BTC, ETH, ADA, SOL, DOGE…

ABD medyasının derlediği haberlerde birçok senatör ve meclis üyesinin yaptığı kripto para alımlarının da detayları verildi.

Senatör Ted Cruz:

Teksas’tan Cumhuriyetçi senatör olan ve Bitcoin’e verdiği destekle bilinen senatör Ted Cruz, 25 Ocak’ta 15 bin ilâ 50 bin dolar arasında Bitcoin alımı bildirdi.

Senatör Pat Toomey:

Pensilvanya’dan Cumhuriyetçi senatör olan ve yine kripto para dostu olmasıyla bilinen Pat Toomey, geçen sene 14 Haziran’da bin ilâ 5 bin dolarlık Grayscale Bitcoin ve Ethereum fonlarından aldığını belirtti.

Senatör Cynthia Lummis:

Kripto para dostu bir eyalet olan Wyoming’den Cumhuriyetçi senatör olan ve son hazırladığı kripto para yasa tasarısıyla ilgi çeken Cynthia Lummis daha önce birçok kez ilk olarak 2013’te Bitcoin aldığını duyurmuştu. Lummis, son bildirimini 16 Ağustos 2021’de yapmış ve River Financial şirketi vasıtasıyla 50 bin ilâ 100 bin dolar arasında Bitcoin alımları yaptığını açıklamıştı. Lummis bir başka şirket Unchained Capital aracılığıyla da 100 bin ilâ 250 bin dolar arasında alımlar yaptığını bildirmişti.

Meclis üyesi Michael McCaul:

Cumhuriyetçi meclis üyesi Michael McCaul, geçtiğimiz sene 13 Ocak’ta bin ilâ 15 bin dolar arasında Grayscale Bitcoin fonundan aldı. McCaul’un GBTC aldığı dönemde ürün, %18’lik primle satılıyordu. GBTC bugünlerde ise %30’luk indirimle alınabiliyor.

Kriptocu Cawthorn soruşturma altında

Öte yandan meclis üyesi Madison Cawthorn’un yaptığı kripto para alımlarının miktarının yüksek olması da dikkat çekiyor. Başkan Biden’ın kampanyasına karşı olan bir coin olan Let’s Go Brandon (LGB) token’dan yüzbinlerce dolarlık olan Cawthorn’un yatırımları, özellikle “insider trading” iddialarından ötürü Temsilciler Meclisi Etik Komitesi tarafından soruşturma altına alınmıştı.

Cawthorn’un 8 Haziran günü yaptığı bildirimde 116 bin ilâ 265 bin dolar arasında Kryll (KRL), 61 bin ilâ 215 bin dolar arasında Ethereum, 48 bin dolar ilâ 195 bin dolar arasında Solana, 47 bin ilâ 180 bin dolar arasında Bitcoin ve 3 bin ilâ 5 bin dolar arasında Request (REQ) ve 15 bin ilâ 50 bin dolar arasında da Let’s Go Brandon (LGB) token alımları yaptığı görülüyor.

Cawthorn 27 Mayıs’taki bildirimlerinde de 21 Aralık tarihli 250 bin dolarlık LGB aldığını, 31 Aralık’ta ise bunun 100 bin dolarlık kısmını sattığını belirtmişti.

DOGE, XLM ve LINK’çi Mark Green…

2021 yılının Mart ve Nisan aylarında 2 bildirim yapan Cumhuriyetçi meclis üyesi Mark Green, 2 bin ilâ 30 bin dolarlık Ethereum Classic, aynı miktarlarda Dogecoin, bin ilâ 15 bin dolarlık LINK, aynı miktarlarda ve yine aynı miktaralrda XLM aldığını bildirmişti. Green, geçen sene Mayıs ayında ise portföyünün bir kısmını satmıştı.

Cumuriyetçi meclis üyesi Felix Moore da, 3 bin ilâ 45 bin dolar arasında Cardano (ADA), bin ilâ 5 bin dolar arasında Dogecoin (DOGE) ve aynı miktar aralığında Etheruem aldığını bildirmişti.

Demokratlar’ın tercihi hisse senetleri

Dikkat edildiği üzere yukarıda ciddi miktarlarda alım yapan politikacıların hepsi Cumhuriyetçi kanatta yer alıyor.

Örnek olarak Illinois’den seçilen meclis üyesi Marie Newman, Temmuz 2021’de 18 adet COIN hissesi işlemi bildirimi yaptı. Newman, 100 bin ilâ 235 bin dolarlık hisselerden aldığını açıkladı. Demokrat milletvekilinin ayrıca 16 bin dolar ilâ 65 bin dolar arasında da GBTC yatırımı bulunuyor.

MSTR’yi açığa sattı, 2 yıl sonra bildirdi

New Jersey’li meclis üyesi Tomasz Malinowski’nin de 2019 yılında bin ilâ 15 bin dolarlık Microstrategy (MSTR) hisselerini açığa sattığı görülüyor. Şirket o dönem bilançosuna Bitcoin katmamıştı. Malinowski, işlemlerini yaptıktan 2 yıl sonra resmen bildirdi.

Meclis üyesi Don Beyer ise, 10 Şubat’ta, 30 adet Block hissesi sattığını bildirdi. Beyer bin ilâ 15 bin dolarlık işlemler yaptı.

13.9 milyon dolarlık Meta işlemleri yapıldı

38 Kongre üyesinin ise toplamda 13.9 milyon dolarlık Meta işlemi yapması da dikkat çekiyor. Bu grubun içindeki 14 üyenin ise şirketin adını Meta olarak değiştirmesinin ardından işlemlere başladığı görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl