ABD’li senatör, tartışılan kripto para vergi hükmüne karşı harekete geçti

ABD’de trilyon dolarlık altyapı paketine dahil edilen kripto paraların vergilendirilmesiyle ilgili hükme bir itiraz da Senatör Pat Toomey’den geldi.

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Kıdemli Üyesi olan Toomey, bugün yaptığı açıklamada, şöyle dedi:

“Kongre, özellikle sonuçları tam olarak anlamadan, kripto paralar için atar topar hazırlanmış bu vergi raporlara rejimi konusunda acele etmemelidir.”

Toomey, sözlerinin devamında hazırlanan metnin uygulanamayacağını belirterek “Düzeltmek için bir değişiklik teklif etmeyi planlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu maddeye, Demokrat Senatör Ron Wyden’dan da tepki gelmiş ve Wyden, “Amerikalıların, kripto paralar vasıtasıyla vergi ödemek istememesi, çözülmesi gereken ciddi bir sorundur. İki partili bu altyapı paketinin içinde olan bu ‘Cumhuriyetçi teklif’, sorunu çözmekten hala çok uzaktır. Bu kurallar internete engel getirmenin yanı sıra teknolojinin nasıl çalıştığını hala anlamadan yazılmıştır” demişti.

Hazırlanan taslak metin çok geniş bir alanı kapsaması nedeniyle eleştiri alıyor ve Washington’daki bazı lobi gruplarının da metinde değişiklikler yapılması için baskı kurduğu bildiriliyor.

Trilyon dolarlık altyapı paketinde kripto para borsalarının, kullanıcıların işlemlerini rapor etmeleri talep ediliyordu ve bu kanun üzerinden toplanacak vergilerle 28 milyar dolar gelir elde etmek hedefleniyordu.

Fotoğraf: Flickr/Gage Skidmore

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl