ABD’li senatörlerden “dijital yuanı sporcularımıza yasaklayın” talebi

Çin'in dijital yuan geliştirmelerindeki hızı ve CBDC'yi 2022'de Pekin'de yapılması plânlanan Kış Olimpiyatları'na yetiştirme çabaları ABD'li bir grup politikacıyı harekete geçirdi. Bazı senatörler, oyunlara katılacak olan ABD'li sporcuların dijital yuan kullanımının yasaklanmasını istiyorlar.

CBDC’ler konusunda belki de açık ara en hızlı ülke olan Çin, geçtiğimiz hafta white paper’ını yayımladığı dijital yuanı, Pekin’de yapılacak olan Kış Olimpiyatları’na yetiştirmek istiyor. Çinli yetkililer, daha önce birçok bölgede binlerce insanın deneme aşamalarına katıldığı dijital yuanın daha büyük bir ölçekte kullanılmasını istediklerini belirtiyorlar.

Çin hamlesi, dijital dolar ısrarlarını artırdı

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ile ikinci büyük olan Çin’in ekonomik savaşı tüm hızıyla devam ederken, dijital yuanın kullanımının artırılma çabaları ve Çin’in, içinde akıllı kontratların da olduğu bir dizi geliştirmeyi açıklaması, ABD’li bazı politikacıların da dikkatini çekti. Hatta birçok kişi ABD’nin de bir an önce dijital dolar çalışmalarına başlaması gerektiği konusunda ısrar etmeye başladı.

“Dijital yuan almasınlar ve kullanmasınlar”

Ancak daha spesifik önlemlerin alınmasını isteyen politikacılar da bulunuyor. ABD’li 3 senatör Marsha Blackburn, Cynthia Lummis ve Roger Wicker. Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi’ne bir mektup gönderdi ve ABD’li sporcuların dijital yuan kullanmasının önüne geçilmesini talep etti:

“Komünist Çin hükümeti, genellikle dijital yuan olarak adlandırılan elektronik ödeme parasını 2022’deki Pekin Kış Olimpiyatları’ndan önce resmen başlatmak istemektedir. ABD Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi’ni, Amerikalı sporcuların, dijital yuan kullanmasını veya almasını engellemesi konusunda uyarıyoruz. Dijital yuan tamamen Çin Merkez Bankası tarafından kontrol edilmektedir ve yine bu merkez bankası tarafından izlenebilir. 2014’ten beri kullanılsa da, Çin bu paranın kim tarafından ve nerede harcadığını bileceğini yeni açıklamıştır.”

“Amacımız mahremiyetimizi Çin’den korumak”

3 senatör ayrıca Ticaret, Bilim ve Ulaştırma Senato Komitesi’nin konuyla ilgili bir toplantı yapması gerektiğini ve asıl amaçlarının ABD’li sporcuların mahremiyetinin Çin Komünist Partisi’nden korunması olduğunu belirttiler.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl