ABD’li üç senatör, kripto para hükmüne karşı resmi adımı attı

bitcoin

ABD’li üç senatör Ron Wyden, Cynthia Lummis ve Pat Toomey, 1 trilyon dolarlık altyapı tasarısına dahil edilen kripto paraların vergilendirilmesi hükmüne karşı resmen adım attı. Senatörler; madenciler, node operatörleri ve geliştiriciler dahil, kripto para şirketlerinin söz konusu hükümden hariç tutulmalarını sağlamak için bir değişiklik önerdi.

Konuşulan yasa tasarısı, altyapı iyileştirmeleri için harcanacak olan 1 trilyon doların 28 milyar dolarlık bölümünü, kripto paralar üzerinden alınacak vergilerle finanse etmeyi hedefliyordu. Taslak metnin oldukça geniş bir alanı kapsaması, kripto para sektöründen tepki aldı. Washington’daki bazı lobi grupları da günlerdir metinde değişiklikler yapılması için baskı kuruyordu.

Senatörler, vergi raporlama rejiminin, sonuçları tam olarak anlamadan apar topar hazırlandığını savundu. Toomey, önceki gün bir değişiklik önereceğini açıklamıştı. Wyden ise “İki partili bu altyapı paketinin içinde olan bu ‘Cumhuriyetçi teklif’, sorunu çözmekten hala çok uzaktır. Bu kurallar internete engel getirmenin yanı sıra teknolojinin nasıl çalıştığını hala anlamadan yazılmıştır” demişti.

Square ve Coinbase’den destek

Değişikliğe ABD’li Blockchain Derneği, Square, Coinbase, Coin Center ve Ribbit Capital’dan da destek geldi. Şirketler, ortak bir açıklama yaparak açık desteklerini bildirdiler.

Önümüzdeki günlerde ABD Senatosu’nun değişikliği tartışması bekleniyor ve ardından oylamaya geçilecek. Altyapı tasarısının yasalaşmasının ise aylar alabileceği belirtiliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl