ABD’li Vast Bank, direkt banka hesabı üzerinden kripto para hizmeti vermeye başladı

Bankacılık sektörünün kripto para hizmetleri vermek için yarıştığı ABD'de, Vast Bank müşterilerine bu anlamda hizmet verme hakkına sahip olan ilk lisanslı federal banka oldu. Bankanın, Federal Mevduat Sigorta Birliği onaylı hesaplarından artık Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere 8 kripto para alım ve satımı yapılabilecek.

ABD’de regülasyon kurumları ne kadar kripto paraların önüne geçmek istese de aynı oranda bankacılık sektörü de bu endüstriyi geleneksel finansın içine katmak için çalışıyor. Birçok bankanın, saklama hizmeti veren şirketlerle anlaşmasının ardından şimdi de Vast Bank müşterilerine, hesapları üzerinden kripto para alım ve satım şansı vermeye başladı.

8 kripto para…

Banka hesanbı üzerinden Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere 8 kripto parayla işlem gerçekleştirilebilecek. Bu kripto paraların; Bitcoin, Ethereum, Cardano, Filecoin, Litecoin, Orchid, Algorand, ve Bitcoin Cash oldukları açıklandı. Vast Bank ülkede bu hizmeti verecek olan lisanslı ilk federal banka olma özelliğini taşıyor.

Bankanın web sitesinde de “Kripto bankacılığı” adlı bir bölüm açıldı ve burada şu ifadeler kullanıldı:

“Kripto para almanın yarattığı endişeyi ve karmaşıklığı ortadan kaldırdık. Vast Bank, kripto para varlıklarını doğrudan banka hesabınızla satın almanıza, satmanıza ve tutmanıza izin veren, ulusal olarak lisansı bulunan ilk bankadır. Bir banka hesabının basitliği ve güvenliği ile birlikte kripto paraların avantajlarından yararlanabilirsiniz.”

OCC onay verdi, FED ile görüşüldü

Bankanın CEO’su olan Brad Scrivner da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu hizmet için Para Kontrol Ofisi OCC’den onay aldıklarını belirtti:

“Bugünden itibaren müşteriler bir hesap vasıtasıyla, sadece bir çatı altında kripto para işlemleri yapabilecekler. Bu bence kripto para topluluğu için de çok iyi bir haber. Ben bunu doğru yönde atılmış bir adım olarak görüyorum. OCC’den onay alındı. Konuyla ilgili FED ile de görüşmeler oldu.”

1982’den bu yana hizmet veren banka, son 9 yılda yönetimi altındaki varlıkların değerini %300 artırdı ve 200 milyon dolardan 800 milyon dolara çıkardı. Bankanın 2016 yılından bu yana ciddi şekilde özellikle Bitcoin hizmeti verme konusunu araştırdığı belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl