ABD’li yatırım şirketi Invesco: Bitcoin 30 binin altına düşebilir

Yönetimi altında 1.5 trilyon dolarlık varlık bulunan ve 20'den fazla ülkede ofisleri bulunan ABD'li varlık yönetim şirketi Invesco, "düşük ihtimalli ama mümkün" adlı tahmin raporunda Bitcoin'in 2022 yılında 30 bin doların altına düşebileceğini yazdı. Şirket stratejisti Paul Jackson raporda, Bitcoin etrafında oluşturulan pazarlama stratejisinin kendisine ABD'deki 1929 çöküşünü hatırlattığını belirtti.

Bitcoin 40 bin dolar ilâ 44 bin dolar arasındaki inişli çıkışlı sert hareketlerine devam ederken, uzmanlar da düşüş senaryolarını bir bir sıralamaya başlardı ve yaz aylarında olduğu gibi yeniden “Ayı sezonu geliyor mu?” sorusu akıllarda yerini aldı.

“Yüzde 30 ihtimal var”

ABD’li dev yatırım şirketi Invesco’nun “düşük ihtimalli ama mümkün” adlı tahmin raporunda da, Bitcoin’in düşüş ihtimali gözardı edilmedi ve 2022 yılı için “30 bin doların altına inebilir” yorumu yapıldı. Şirket analistli ve küresel varlık tahsisi başkanı Paul Jackson da raporda şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’in tüm dünyadaki pazarlanmasına baktığımda, 1929 krizi öncesindeki hisse senedi broker’larının hareketleri aklıma geliyor. Bitcoin’in 30 bin doların altına düşme olasılığı bana çok abartı gelmiyor. Bence bunun yüzde 30 ihtimali var. Zaten şu anda da, bir finansal çılgınlığın ardından yaşanan tipik bir %45’lik düşüş söz konusu… Bitcoin şu anda içinde bulunduğu modeli takip ederse, Ekim ayı gibi 34 ilâ 37 bin dolar arasına gidebilir. Ancak 30 binin altına da sert bir düşüş olabilir.”

“Geçen seneki tutmadı”

Tüm bunları yazan Jackson, çuvaldızı kendisine batırmayı da ihmal etmedi ve geçen seneki “düşük ihtimalli ama olası” tahminlerinin ise tutmadığını belirtti:

“Geçen sene de Bitcoin’in 10 bin doların altına gidebileceğini konuştuk ancak 68 bin dolara kadar yükseldi.”

Özellikle ABD Merkez Bankası’nın bu konudaki açıklama ve politikalarının, Bitcoin’in yönü konusunda belirleyici olacağı düşünülüyor. Fed’in faiz artırımı konusundaki düşünceleri Bitcoin’de ciddi bir düşüş hareketi getirmiş ve Aralık ayında 50 bin dolar civarında olan fiyat 42 bin dolara kadar gerilemişti.

En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda 42 bin doların da altına düştü ve yaklaşık 41 bin 880 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl