ABD’nin bir şehrinden daha Bitcoin adımı: Teklif hazır

Miami ve New York belediyelerinin Bitcoin'e destek veren birçok açıklama ve uygulamalarının ardından ABD'nin bir şehrinden daha benzer bir hamle geldi. Mississippi eyaletinin başkenti olan Jackson şehrinin belediye başkanı olan Scott Conger, çalışanlara, toplam hakedişlerinin bir bölümünü Bitcoin ile alma seçeneği sunmak istediklerini söyledi.

ABD’nin Jackson şehri tarihe geçecek ve ülkede bir ilke imza atacak bir uygulamanın fitilini ateşledi. Şehrin belediye başkanı Scott Conger, “Çalışanlarımıza zaten emeklilik seçenekleri için birçok fırsat sunuyoruz. Neden seçeneklerin sayısını artırmayalım?” dedi.

“Çalışanlar için cüzdan açılacak”

Conger’e göre bu plân, şehir çalışanlarının ödeme alma seçeneklerini de çeşitlendirecek:

“Bu zorunlu bir durum olmayacak. Çalışanlar için bir alternatif olacak. Bunu, hisse senetleri piyasasına yatırım yapmak gibi düşünebilirsiniz. Yatırımlarınızı çeşitlendirmek için ne yapıyorsanız, aynısını burada da yapabilirsiniz. Şehrin daha fazla gelir elde etmesi için de bir yol diye düşünüyorum. Faturalara zam yapmak ya da vergileri artırmak yerine böyle bir yol denemek istiyoruz. Tennessee eyalet yasası bizim şehir olarak Bitcoin tutmamıza ya da Bitcoin ile ödeme yapmamıza izin vermiyor. Biz de üçüncü taraf bir şirket ile anlaşıp, çalışanların emeklilik haklarından küçük bir kesinti yaparak buraya aktarmayı plânlıyoruz. Aktarılan para ile, çalışanlar için bir cüzdan açılıp Bitcoin ya da diğer kripto para alımları yapılacak”

Teklif için talep gönderildi

Şehirde böyle bir kanun oluşturulması için öncelikle yasa teklifi oluşturulması gerekirken, belediye başkanı Conger, teklifin hazır olduğunu hatta katılımcıların ayın 22’sine kadar bu teklife yanıt vermeleri gerektiğini söyledi:

“22’sinde olumlu bir yanıt alınırsa, teklif komiteye gidecek ve onlar bu durumu kontrol edecek. Daha sonra da muhtemelen komite, yasalaşma için konseye öneride bulunacak”

“Ödeme de yapabiliriz”

Anlaşma sağlanan üçüncü taraf sayesinde, belediyenin iş yaptığı şirketlere Bitcoin ile ödeme yapma şansının da doğacağını belirten Conger şunları söyledi:

“Bizim iş yaptığımız, anlaşmalı olduğumuz şirketler bizden Bitcoin ödemesi almak istiyorsa, biz onlara dolarla ödeme yaptıktan sonra, onlar üçüncü taraf şirket üzerinden anında ödemelerini Bitcoin’e çevirebilirler. Böylece biz şehre daha çok yatırım yapılmasının önünü de açmış oluruz.”

“Öğrendikçe ‘Neden olmasın?’ dedim”

Miami’nin kendilerine göre bu konuda çok daha az engelle karşılaştığını belirten Conger, “Bitcoin ve kripto paraları öğrendikçe ‘Neden olmasın?’ dedim. Miami’nin önünde, bize göre daha az engel var ama biz de bunu başarmak istiyoruz. Neden Jackson şehrinin böyle bir şansı olmasın? Şimdiki ekonomik sistemin eksilerini dışarı atacak bir sisteme neden geçmeyelim?”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl