ABD’nin FDIC kurumundan 5 kripto para şirketine ihtarname

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), aralarında FTX US'in de bulunduğu beş kripto para şirketine ihtarname gönderdi. İhtarnamede, şirketlerin internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında, kripto ile ilgili belirli ürünlerin FDIC sigortası kapsamında olduğunun yazıldığı, bu açıklamaların derhal kaldırılması gerektiği bildirildi.

ABD Federal Mevduat ve Sigorta Kurumu (FDIC), kripto para ile ilişkili beş şirkete mevduat sigortası hakkında yanlış ve yanıltıcı beyanlarda bulundukları ve bunları internet siteleri ile sosyal medya hesaplarından derhal kaldırmaları gerektiğine dair ihtarname gönderdi.

Bu şirketlerin Cryptonews.com, Cryptosec.info, SmartAsset.com, FTX US ve FDICCrypto.com olduğu belirtildi.

Açıklamada, “FDIC’nin elde ettiği bilgilere göre, bu şirketlerin her biri, kendi internet siteleri ve sosyal medya hesapları da dahil olmak üzere, kripto ile ilgili belirli ürünlerin FDIC sigortalı olduğunu veya aracılık hesaplarındaki hisse senetlerinin FDIC sigortalı olduğunu belirten yanıltıcı beyanlarda bulundu.” denildi.

Devamında, Federal Mevduat Sigortası Kanunu’nun herhangi bir kişi veya şirketin sigortasız bir ürünü FDIC tarafından sigortalı olduğunu beyan etmesini yasakladığı, FDIC’in ilgili kanuna dayanarak yaptırım yetkisi bulunduğu kaydedildi.

Voyager’a da ihtarname göndermişti

FDIC, geçtiğimiz ay, benzer bir ihtarnameyi iflas eden kripto para şirketi Voyager’a da göndermişti. Kurum, Voyager’ın her müşteri fonunun FDIC sigortalı olduğuna yönelik açıklamalarının yanlış ve yanıltıcı olduğunu belirterek bunların derhal kaldırılmasını talep etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl