ABD’nin FDIC kurumundan bankalara kripto uyarısı

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), kripto para şirketleri ile iş yapan bankaları, müşterilerini olası bir iflas halinde hangi fonların devlet sigortası kapsamında olduğu konusunda bilgilendirmeye çağırdı.

FDIC, kripto paralara yatırım yapan tüketicilerin yatırımlarının güvenliği hakkında kafa karışıklığı yaşayabileceklerinden endişe duyduğunu bildirdi. FDIC, bunun özellikle şirketlerin sigortalı banka mevduat ürünleri ile sigortasız kripto ürünlerini bir arada sunduğu durumlarda kritik olduğunu vurguladı.

Bankaların iş ortağı oldukları kripto para şirketlerinin mevduat sigortası kapsamını abartılı olarak sunmadığından emin olmaları gerektiğini ifade eden FDIC, bu açıklamalarında Voyager etkili oldu. Bu ayın başında iflas başvurunda bulunan kripto para şirketi Voyager, hem Fed hem de FDIC’den ihtarname almış, şirketten her müşteri fonunun FDIC sigortalı olduğuna yönelik açıklamasını bir an önce kaldırması istenmişti.

FDIC, olası iflas durumlarına karşı ABD bankalarındaki mevduatları sigortalayan bağımsız bir federal kurum. FDIC, Büyük Buhran yıllarında çok sayıda bankanın batması sonucu, 1933’te Franklin D. Roosevelt tarafından kuruldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl