Bitcoin Core’un en yeni sürümü yayınlandı: Neler değişti?

2021 yılının ikinci Bitcoin Core güncellemesi olan 22.0 versiyonu dün yayınlandı. Yeni güncelleme, kullanıcıların Bitcoin ağıyla etkileşime girmesini sağlayan iletişim kanalları olan "uzaktan prosedür çağrıları"nı (RPC'ler) büyük ölçüde destekliyor. Yeni sürümde çoklu imza kapasitesi de genişletildi.

Yaklaşık 13 yıl önce Satoshi Nakamoto tarafından başlatılan Bitcoin’in orijinal yazılımının 22. büyük sürümü olan Bitcoin Core 22.0 güncellemesi dün resmen yayınlandı. Bitcoin Core baş kontrolörü Wladimir van der Laan tarafından denetlenen bu güncelleme yaklaşık 8 ayda 128 geliştirici tarafından ortaya koyuldu. Bir önceki güncelleme 14 Ocak 2021’de yapılmıştı.

Bitcoin Core 22.0 ayrıca önümüzdeki Taproot protokolü güncellemesini de destekleyen ilk büyük Bitcoin Core sürümü konumunda… Bu güncelleme, daha önceki Bitcoin Core sürümleri üzerinde de bazı geliştirmeler yaptı.

Yeni güncelleme, kullanıcıların Bitcoin ağıyla etkileşime girmesine izin veren iletişim kanalları olan uzaktan prosedür çağrılarında (RPC’ler) ve dosyalar, araçlar, cüzdanlar, kullanıcı arayüzleri ile ağ gibi sistemi inşa eden unsurlarda geliştirmeler yaptı.

Tor v2 yerine Tor v3

Bir diğer önemli değişiklik ise anonim browser olan Tor v2 desteğinin kaldırılıp yerine Tor v3 desteğinin sağlanması oldu. Bu sayede, donanım cüzdanları gibi harici imzalayıcıların kullanımına izin verilecek. Bitcoin Core 22.0, macOS’un 10.14’ten önceki sürümlerinde çalıştırılamayacak. Ancak Windows 7 ve Linux kernel eklemelerinden sonra tüm macOS sürümlerini destekleyecek.

Daha geniş Segwit çoklu imzaları

Çoklu imza (multisig) çıkışları, birden fazla anahtar kelime imza onayı gerektiren coin’lerdir. Örnek olarak, iki farklı anahtar kelime listesinden iki imza ya da 5 anahtar kelime listesinden 3 imza, hatta 8 anahtar kelime listesinden 7 imza olabilir. Rakamlar daha da artırılabilir. Çoklu imzalar çeşitli amaçlar için kullanılır. Bunlardan biri farklı cihazlar kullanarak fonları koruma altına almaktır. Bir cihaz ele geçirildiğinde ya da kaybedildiğinde coin’ler hala güvendedir ve ulaşılabilirdir. Buna benzer olarak, çoklu imzalarla fonların belirli hisseleri de kontrol edilebilir. Fonların sahipleri birden fazlaysa, harcama yapmak için hepsinin onayı gerekebilir. Bunlara ek olarak, çoklu imzalar bazı ikinci katman çözümlerinde de kullanılırlar.

Bitcoin Core yazılımı, Bitcoin protokolünün bir sınırı olmamasına rağmen, Segwit çıkışlarında şimdiye kadar 16 anahtara kelime listesine kadar olan çoklu imzaya izin veriyordu. Bitcoin Core 22.0 ise şimdi Segwit çoklu imza kapasitesini 20 anahtar kelime listesine genişletti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl