AK Parti’den kriptoya ilişkin açıklama: İlgili kurumlar çalışıyor

AK Parti Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, kripto paralarla ilgili açıklamalar yaptı.

“Sektörle iletişim halindeyiz, ilgili kurumlar çalışmalarını yapıyorlar”

AA’ya değerlendirmelerde bulunan İleri, özellikle regülasyon çalışmalarına değindi. AB’nin kripto yasası MiCA’nın 2024’te yürürlüğe gireceğini ve ABD’de de federal anlamda kapsayıcı bir uygulama olmadığını belirten İleri, “Türkiye, bu anlamda hızlı hareket eden ülkelerden biri. Geçtiğimiz yıllarda bir çalışma başlattık. Ben de sürecin bir kısmında vardım. Kripto varlıklar noktasında ciddi bir toplumsal ilgi var. Burada vatandaşımızı korumak, vatandaşımızın güvenliğini sağlamak ama bir yandan da blokzincir zihniyetinin önünü açmak, onun önünü kapatmamak noktasında çalışmalarımız oldu, oluyor. Bu kapsamda sektörle de iletişim halindeyiz. İlgili kurumlar çalışmalarını yapıyorlar. İlerleyen süreçlerde bu konu tekrar gündeme gelecek.” dedi.

“Kripto varlıkların çok ötesinde bir teknoloji”

Blok zinciri dünyasında önemli kuruluşları buluşturan etkinliklerde sektörün önde gelenleriyle bir araya geldiklerini ifade eden İleri, “Hakikaten mutluluk duyuyorlar. Bizim toplumumuzda daha çok kripto varlıklar vesilesiyle bilinen ama aslına bakacak olursanız kripto varlıkların çok ötesinde bir teknoloji alanı bu. Bu, lojistikten tutun sağlık yönetimine kadar dünyayı dönüştürebilecek bir teknolojik bakış açısıdır.” şeklinde konuştu.

“Taslak üzerinde çalışılıyor”

“Merkeziyetsiz” denilen, ortada bir otorite kalmadan tamamen toplumsal güven esasıyla hareket edebilen, akıllı sözleşmeler yoluyla birçok sürecin hızlandığı, otomatikleştiği bir yapıdan bahsettiklerini kaydeden İleri, “Bunun Türkiye için ne kadar kritik olduğunu gördüğümüzü sevinerek karşılıyorlar. Bize, Türkiye’nin bu anlamda önemli söz sahibi olabileceğini, ciddi avantajları olduğunu anlatıyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

Onların görüşlerini gerekli yerlere ilettiklerini anlatan İleri, yasama sürecinde de bunların dikkate alındığını dile getirdi. Son olarak İleri, bir taslak üzerinde çalışıldığı bilgisini paylaştı.

Bakan Şimşek, “Kısa sürede meclise sunacağız” demişti

Son günlerde hükumet ve iktidar partisi kanadından gelen ve kripto para sektörüne dönük değerlendirmeler sıklaştı. Geçtiğimiz haftalarda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin gri listeden çıkması için tek şartın kaldığını, onun da kripto regülasyonu olduğunu ifade etmişti. Şimşek, “İnşallah en kısa sürede Meclis’imize düzenlemeyi sunacağız.” demişti. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ise, kripto regülasyonu konusunda Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile çalıştıklarını paylaşmıştı.

Dün de kripto yasa tasarısının bu yıl bitmeden meclise gelmesinin beklendiği yazılmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl