Algorand (ALGO) neden yükseliyor? 1.90 dolar görüldü!

Birinci katman blok zinciri çözümlerinden olan ve bu anlamda Solana, Avalanche ve Terra gibi protokollere rakip konumundaki Algorand blok zincirinin kripto parası ALGO'daki müthiş yükseliş, piyasa genelindeki sert düşüşe rağmen devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde El Salvador'un blok zinciri altyapısı için de anlaşma yapan Algorand, Haziran 2019'dan bu yana en yüksek fiyat seviyesine ulaştı.

Algorand müthiş yükselişine devam ederken, piyasaya sürüldüğü Haziran 2019’daki günlerini hatırlattı. Dün Bitcoin‘in yasal para olarak kabul edildiği El Salvador’da, kısa süre önce ülkenin blok zinciri altyapısının kurulması için seçilen Algorand, piyasadaki genel düşüşe rağmen yükselişini sürdürüyor.

Son 24 saatte Binance borsasında 1.90, Coinbase’de ise 1.86 dolara ulaşan ALGO, piyasaya çıktığı Haziran 2019’daki ATH’sinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. ALGO’nun en yüksek değeri ise 20 Haziran 2019’da ulaşılan 3.56 dolardı. CoinGecko’dan elde edilen verilere göre de, ALGO’daki işlem hacminin büyük bölümü Binance ve Coinbase borsalarından sağlanıyor.

Bir ayda %115, bir haftada %60 artış

2019 yılında MIT profesörü Silvio Micali liderliğinde, Algorand Vakfı ekibi tarafından kurulan Algorand güvenli ve merkeziyetsiz yapısıyla tercih edilirken, El Salvador haberlerinin ardından ise son 1 ayda %115, bir haftada ise %60 artış yaşadı. Hatta dün 52 bin dolardan 42 bin dolara geri çekilen Bitcoin ve piyasanın genelindeki 350 milyar dolarlık düşüş olmasa, Algo belki bu fiyatın da çok daha üstünde olacaktı. Hatırlanacağı üzere geçen hafta El Salvador hükumeti, ülkenin blok zinciri altyapısını Algorand üzerinde oluşturmak için Koibanx ile bir anlaşma imzalamıştı.

ALGO ayrıca, Messari’nin listelediği ilk 15 akıllı kontrat platformu arasında son 24 saatte bile yatırımcısına kazanç sağlayan tek kripto para konumunda… Rakiplerden; Polkadot, Solana, Ethereum ve Cardano gibi platformların kripto paraları bu zaman dilimi içerisinde çift haneli yüzdelerde kayıplar yaşarken ALGO durdurulamaz yükselişine devam etti.

Anlık yatırımcı da geldi

Veri kaynaklarını inceleyerek bir duygu analizi yapan Trade The Chain şirketine göre de, sadece 4 saat içinde ALGO’nun kripto duyarlılık oranlarında çok ciddi bir yükselme oldu ve anlık yatırımcı ilgisi çekilerek yatırım daha da büyüdü.

9 milyar dolarlık piyasa değeri olan ALGO haberin yazıldığı dakikalarda ise 1.75 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl